• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Redakčný test Mercedes CLA 220 CDI - Shooting brake

Nový variant Mercedesu CLA s názvom Shooting Brake je na trhu už od januára tohto roku. Na naše cesty tak prichádza moderné, štýlové a dynamické kombi z dielne Mercedesu. Odvodené je z kupé CLA. Napriek tomu, že väčšina tvarov je vozidlu ponechaná, predsa len prešlo drobnými úpravami.

MercedesCLA05

Dĺžka 4 630 mm, šírka 1 777 mm i rázvor s dĺžkou 2 699 mm zostali nezmenené, ako aj bezrámová konštrukcia dverí, pohodlie však pribudlo zadným pasažierom, ktorí majú viac miesta na hlavu. Strecha sa smerom dozadu znižuje menej ako pri origináli, s pridanými 5 mm (3?) dosiahla výšku 1 435 mm.

MercedesCLA01

Výrazný, športový tvar bočných skiel, skosené zadné okno a strešný spojler však navodzujú dojem prudšie klesajúcej strechy. Spolu so 45,7 cm (18“) kolesami AMG z ľahkej zliatiny s dizajnom 5 zdvojených lúčov dotvorili celkový športový dizajn tohto vozidla. Bezo zmeny prešli zadné svetlá, ktoré naďalej pripomínajú krídla motýľa a tým sú nezameniteľné.

MercedesCLA02

Nielen športovo-dynamický tvar vozidla, ale aj odtieň farby „Jupiterova červená“, robili z neho doslova pútač pohľadov na cestách.

Interiér auta v elegantnom a zároveň športovom štýle mi poskytol komfort a skvelý pocit z jazdy. Prispeli k tomu veľmi pohodlné anatomické sedadlá s integrovanými opierkami hlavy (nie som si však istá, či sú vhodné aj pre pevnejšie postavy) a multifunkčný volant s nastavením mnohých funkcií, ako napr. sériový systém Audio 20 USB. Do voľne stojaceho displeja s vysokým rozlíšením sa dá prostredníctvom Bluetooth alebo rozhrania USB integrovať zoznam skladieb z mobilu alebo iPodu.

MercedesCLA08

Samotné zaraďovanie a preraďovanie je pri CLA na páke na pravej strane za volantom, ľahko sa nastavovala teplota, či vyhrievanie sedadiel. Veľký a dobre umiestnený displej na stredovej palubnej doske umožňuje každému vodičovi nastaviť a prispôsobiť si auto presne podľa seba. Samozrejme nechýbal Tempomat a ovládacie prvky pre rádio, palubný počítač, handsfree ... Automatická klimatizácia Thermotronic sa tiež jednoducho ovládala a nastavovala.

Batožinovému priestoru pribudlo 25 litrov, jeho celkový objem je tak 495 l. Pomocou nastavenia zadných sedadiel a pri ich posunutí do vertikálnej polohy mi kufor ponúkol o ďalších sto litrov viac. Po sklopení sedadiel som mala dispozícii už 1 354 litrov. Manipuláciu s kufrom mi podstatne uľahčovalo elektronicky ovládané zadné veko.

MercedesCLA06

Je známe, že čoraz väčšia pozornosť sa venuje bezpečnostným prvkom. Testovaný model vozidla v ničom nezaostával. Jazdnej situácii aj počasiu sa prispôsobili svetlomety Intelligent Light System - zahŕňa aktívne osvetlenie zákrut, odbočovacie svetlo, diaľničné osvetlenie a rozšírené hmlové svetlo. Funkcia Adaptívny asistent diaľkového svetla slúži na automatické prepínanie medzi stretávacím a diaľkovým svetlom. Systém rozpoznal vozidlá, ktoré sa pohybovali pred nami alebo prichádzali z protismeru. V prípade núdzového brzdenia varuje vodičov idúcich za nami Adaptívne brzdové svetlo a to blikaním brzdových svetiel a zapnutím výstražných smerových svetiel.

MercedesCLA03

 

Na minimalizovanie nebezpečenstva zrážky s vozidlom idúcim vpredu slúži funkcia Samočinné brzdenie. Ak by som ako vodička v kritických situáciách nereagovala na výstrahu pri priblížení, asistent prevencie kolízií by podporil aktivovanie tejto funkcie. Veľkým plusom bola výstražná indikácia na spätných zrkadlách v oblasti mŕtveho uhla, cúvacia kamera – zobrazenie na veľkom displeji mi veľmi uľahčovalo cúvanie, Asistent udržiavania v jazdnom pruhu, Asistent sledovanie dopravných značiek, či Odparkovanie s pomocou aktívneho asistenta parkovanie – ľahká pomôcka na zaparkovanie medzi dve vozidlá (tu niet čo dodať J). Funkcia ESP je už takmer neodmysliteľnou súčasťou dnešných vozidiel, ocenila som ľahké a viditeľné vypnutie funkcie ECO štart – stop (viac som ju využila počas dlhšieho státia vo veľkých mestách).

MercedesCLA07

Vozidlo sedelo perfektne na ceste aj vďaka podvozku Airmatic. Na príjemný kompromis bol nastavený aj posilňovač. Tým, že sme vozidlo testovali a nešetrili tak moc na spotrebe, striedanie jazdy s prevodovkou v režime Economy, ako i prepnutie do športového módu mierne prevýšili priemernú udávanú spotrebu 4,3l/100 km na cca 6,0l/100 km.

Celkový dojem z vozidla Mercedes CLA 220 Shooting Brake s naftovým štítkom CDI je vynikajúci, či už je to skvelý dizajn, interiér, funkcie, bezpečnosť, výkon motora ..., radím ho medzi autá, ktoré ocenia rovnako ženy aj muži. Je pre všetkých tých, ktorí oceňujú športovejšiu jazdu v elegantnom prevedení ale aj pre tých, ktorí si namiesto naháňania trendov radšej vychutnajú pohľady.

 

text: Lívia Krivdová

foto: Ferdinand Šatka

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy