• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Adam Žampa - rýchlo a zbesilo tentoraz na bielo

Mladý, rýchly, s veselým úsmevom, duchom slobodný, na štarte “pekelne” sústredený a v srdci pripravený užiť si prejazd

každou bránkou a najmä tou finálovou. Slovenský slalomár, ktorý nám na ZOH 2014 v Soči doprial potešenie zo skvelej jazdy a výsledku – Adam ŽAMPA.

zampa201

Pochádzate z lyžiarskej rodiny. Od koľkých rokov lyžujete? Chceli ste už ako malý súťažiť – živiť sa športom?

Lyžujem od troch rokov. Najprv som chcel byť hokejista, ale neskôr zvíťazili lyže. Sníval som už ako malý, že by som raz chcel jazdiť “sveťák”. zampa204

Váš otec je Vašim trénerom a s bratom Andreasom, ktorý tiež závodne lyžuje aj trénujete. Je ešte možné rozlíšiť tréningové lyžovanie od rodinnej rekreačnej lyžovačky?

To je ťažké, keďže na rodinné lyžovačky veľmi nechodime   Vždy to je najmä o tréningu a sem–tam za nami pride aj naša mamina s najmladším bratom Teom. Čiže potom lyžujeme spolu, ale vždy sa prispôsobujeme našemu tréningu.

Zampa05

Čo Vás na lyžovaní najviac priťahuje? Je zima s kopou snehu vašim obľúbeným ročným obdobím?

Na lyžovaní ma najviac baví to, že človek je voľný a môže si “zatáčať” ako chce a tak isto aj rýchlo ako chce. Veľmi ma priťahuje rýchlosť – najmä ten adrenalín s ňou spojený. Zima je moje obľúbené obdobie ale určite mám rád aj leto.

zampa202

Máte vyskúšaných mnoho lyžiarskych zjazdoviek. Kde najradšej lyžujete?

Najradšej lyžujem vždy doma v Tatrách, pretože doma je doma J. Ale určite sú krásne aj talianske Dolomity.

Zampa04

Koncom leta 2014 ste na Novom Zélande vyhrali v 6-tich pretekoch za sebou – v slalome a obrovskom slalome. Na ZOH v Soči ste pre seba i Slovensko vybojovali vynikajúce 5. miesto v kombinácii. Je dobré, keď je lyžiar vyrovnaný vo viacerých disciplínach?

Myslím si, že všestrannosť je určite dobrá. Preto by som raz chcel jazdiť všetko. Ale momentálne som si najistejší v slalome a v tom sa mi jazdí super.

Zampa07

Nový Zéland 2014 bol perfektným štartom pred novou sezónou Svetového pohára. Je dôležité udržiavať si vyrovnané výsledky počas celej súťaže, alebo sa výkonnosť načasuje na niektoré preteky?

Osobne sa snažím dávať do každej jazdy 100% a zajazdiť ju čo najlepšie. Je už len otázka toho momentu, ako sa to človeku v danú chvíľu podarí, ako sa vie prispôsobiť podmienkam. Preto je každá jazda pre mňa rovnako dôležitá.

Zampa01

Čo všetko patrí k fyzickej príprave lyžiara?

Trénujem skoro každý deň. V kondičnej príprave mávam nedeľu voľnú ale od pondelka do soboty mám dvojfázové tréningy – buď v telocvični, posilňovni. Dôležité je aj trénovanie balansu či iných “výbušných” cvikov. Lyžiar musí byť fyzicky pripravený všestranne.

Zampa03

Akú časť roka ste na cestách – súťažiach, sústredeniach...? Máte popri športových povinnostiach trochu času spoznávať tieto krajiny, nové miesta?

Mimo domova som veľmi často a vychádza to na viac ako 200 dní v roku.

Nové krajiny spoznávam veľmi rád, ale nie vždy je počas tréningu a pretekov na to čas. Celý deň máme čo robiť. Ale aj spoza okna auta je to krásne a tak isto aj priamo na kopci.

Zampa02

Ako relaxujete?

Najradšej relaxujem doma v posteli alebo pred televíziou či na masáži. Tak isto musím relaxovať aj v aute pri cestách z pretekov na preteky.

Zampa06

Máte rád rýchle autá. Nechceli by ste si vyskúšať aj závodné automobilové jazdenie? Skúšali ste už robiť niečo „pomalé“?

Určite by som sa raz veľmi rád porovnal na okruhu s nejakými pretekármi. Som veľký fanúšik autošportu a športových áut. Je to moje hobby a rád by som si raz zapretekal.

“Pomaly” nerobím skoro nič :) Zampa08

V spojení so zjazdovým lyžovaním ste našim najúspešnejším reprezentantom. Pociťujete to aj ako možnosť a trochu aj ako zodpovednosť viac spropagovať lyžovanie na Slovensku a pritiahnuť viac mladých?

Ako zodpovednosť určite nie. V prvom rade si to treba tak ako všetko poriadne užívať. Ak niečo niekto nerobí so srdcom tak by to robiť nemal.

Verím, že nielen ja, ale aj ostatní k tomuto športu časom pritiahneme viacej mladých, pretože je to krásny šport. Človek je na horách – je tam voľný. Môže jazdiť tak rýchlo ako sa mu žiada. Myslím, že keď budú v budúcnosti na Slovensku vytvorené centrá pre mladých aby mohli lyžovať, tak ich určite príde viac.

zampa203

Profesionálne lyžovanie však nie je najlacnejšie (výstroj, cestovanie). Ako sa Vám darí riešiť otázky financovania a čo by pomohlo?

Nie je vôbec ľahké. Je to jeden z najviac finančne náročných športov. Pretekár musí byť aj trochu mediálne známy, aby prišli sponzori a mohol tak mať lepšie podmienky na prípravu. Najviac však na pritiahnutie sponzorov a financií pomôžu super výsledky.

 

Ako veľmi ovplyvňuje výkon lyžiara použité vybavenie – lyže, odevy?

VEĽMI. Je dôležité nájsť si lyže ktoré vám “sadnú”. Je v tom aj sekunda rozdiel, čo je v lyžovaní veľmi veľa. Tak isto aj oblečenie môže veľmi pomôcť. V kombinéze, ktorú používam viem byť o 7 desatín sekundy rýchlejší ako v iných. Preto som sa rozhodol pre kombinézu Spyder. Vývoj týchto vecí – materiálov je veľmi drahý. Preto aj taká kombinéza stojí okolo tisíc eur. ...a to slúži na jedny preteky.

 

Budeme Vás môcť prísť povzbudiť v tomto roku aj na niektoré preteky na Slovensku?

Doma na Slovensku budem štartovať na pretekoch Európskeho pohára v Jasnej 2. - 3. marca a na Veľkej cene Slovenska na Štrbskom Plese 7. a 8. marca :)

 

Na vašej stránke www.adamzampa.com máte zobrazený citát Budhu: „Všetko čo sme, je výsledkom našich myšlienok“.

Čo Vám pomáha udržať si pozitívne myšlienky víťaza?

Celé je to o tom, aby si človek uvedomil, že materiálne veci neznamenajú nič. Že si má užívať to, čo robí práve teraz. I keď to niekedy nevychádza presne tak, ako chceme. Verím, že vždy je všetko tak ako človek chce aby to bolo, len v to musí veriť. Práve to ma pozitívne posúva dopredu. Všetko je vždy výsledkom toho čo robíme a na čo myslíme :)

 

otázky pripravila: Dagmar Staňová

fotografie: archív Adam Žampa

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy