• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Rainerova chata, miesto s osobitou dušou a neustále pulzujúcim životom

miesto s osobitou dušou a neustále pulzujúcim životom

Nenáročný turistický chodník v ústí Veľkej Studenej doliny na Starolesnianskej poľane Vás privedie na miesto akoby z rozprávky ... malé kamenné obydlie, dym stúpajúci z komína, vnútri svetlo a útulne. To je najstaršia chata vo Vysokých Tatrách postavená Jánom Jurajom Rainerom v roku 1863 – Rainerova chata alebo pre mnohých len Rainerka.

rainerka3

Chata už v tých rokoch poslúžila mnohým turistom, ktorí v nej zdarma prenocovali a uľahčili si tak výstupy na okolité vrcholy, či dlhšie výlety. Jej význam poklesol, keď v roku 1884 neďaleko nej postavili urbárnici zo Starej Lesnej hotel Kamzík. V Rainerke si však naďalej našli úkryt pred nepriaznivým počasím mnohí turisti, slúžila ako nocľaháreň pre vodcov, nosičov, neskôr aj ako sklad i garáž. Po asanácii hotela Kamzík v roku 1980 dal TANAP (Tatranský národný park) v roku 1983 Rainerovu chatu ako pamiatkový objekt zrekonštruovať.

rainerka2

rainerka6

rainerka7

Chata však nemala svojho stáleho majiteľa a s pribúdajúcimi rokmi sa stala len akýmsi „odkladiskom“ pre odpad a smeti. Jej znovuzrodenie nastalo až vtedy, keď sa jej ujal človek úzko spätý s prírodou, človek s veľkým srdcom, bývalý profesionálny nosič v Tatrách a učiteľ – Peter Petras. Chatu začal v roku 1997 svojpomocne a s citom rekonštruovať, opravil múry, strechu, zariadil interiér, upravil okolie. Nikde inde nenájdete na tak malom priestore tak veľa. Pri popíjaní horúceho bylinného čaju, dobrého vínka, či horca, ktorý Vám s milým úsmevom ponúkne chatárka, pani Petrasová, neuniknú Vášmu pohľadu pánom Petrasom zozbierané mnohé predmety a náradia - horolezecké mačky, najstaršie čakany, železné skoby, zbierka „nosítiek“, či zvoncov z rôznych častí sveta, staré lyže, topánky, rohy z Argali sheep (vysokohorská ovca ázijského pôvodu), ktoré sú voľne prichytené na stene, či strope.

rainerka5

rainerka4

Všetky tieto predmety a spolu s nimi i fotky v rámoch tvoria akoby malú, ale veľmi prehľadnú expozíciu histórie a súčasnosti horských nosičov, o ktorých Vám rád porozpráva aj samotný chatár. Veď kto by aj vedel lepšie porozprávať o ľuďoch, prírode, či udalostiach na horách, ako človek, ktorý na vlastnom chrbáte vyniesol stovky a stovky kíl, na vlastnej koži zažil krásy prírody ale vyskúšal i jej nástrahy, človek, ktorý nejednému pomohol.

rainerka1

Rainerke dal osobitú dušu a neustále dáva pulzujúci život. Svedčia o tom aj pravidelné podujatia, ktoré organizuje spolu s rodinou – veľký snehový Betlehem spojený s Trojkráľovou koledou, či Deň chaty v polovici augusta. Vtedy si počas nosičskej próby môžete aj na vlastnom chrbáte vyskúšať, „čo je to nosiť náklad“, aj keď ani zďaleka nie taký ťažký, aký nosili skutoční nosiči. A pri troche šťastia môžete mať aj netradičného diváka, líščiu samicu, či jej mláďa.

text: Jana Krivdová

foto: Milan Hanko,

archív Petra Petrasa

Redaktorov oblieka značka KILPI

 

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy