• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

RAJA sa vracia, Corvette STINGRAY

Na Detroitskom a následne na Ženevskom autosalóne 2013 zažiarila vo svetovej premiére siedma generácia modelu Corvette. Dostala meno použité v 60-tych rokoch pri druhej generácii – Stingray (raja). Jasným cieľom pri vývoji C7-ičky, bolo vytvoriť skutočný a moderný superšport. Nielen výkonom, ktorým patrí Corvette do tejto kategórie dávno, ale aj technicky a dizajnérsky.

raja3

O dosiahnutí tohto cieľa nemožno pochybovať. Autori použili najmodernejšiu techniku i materiály a výsledok je vskutku ohromujúci. Základom je hliníkový priestorový rám s nižšou hmotnosťou a výrazne vyššou tuhosťou oproti predchodkyni. Kompozity boli použité na výrobu dverí a nárazníkov, kapota a odnímateľný panel strechy sú vyrobené z karbónu, konštrukcia sedadiel z horčíkovej zliatiny a podvozkové panely z uhlíkových nanokompozitov. Tým by sa mala hmotnosť vozidla dostať na úroveň 1 300 kg a jej rozloženie 50:50 medzi prednú a zadnú nápravu dáva skvelý vklad pre dynamiku a ovládateľnosť.

raja1

Už základná pohonná jednotka, ktorou je hliníková V8 s objemom 6,2l, výkonom 456 koní a krútiacim momentom 610 Nm, spriahnutá so 7-stupňovou manuálnou alebo automatickou prevodovkou, dáva novej Corvette špičkové výkonové parametre - akcelerácia z 0 na 100 km/h za 4 s a maximálnou rýchlosťou cez 300 km/h. Vodič môže voliť charakteristiku správania auta pomocou Drive Mode Selector (Weather, Eco, Tour, Šport a okruhový Track). Ním sa mení spôsob zásahu kontroly stability a trakcie, tuhosť riadenia a odozva motora na pohyby plynovým pedálom. Za príplatok možno vozidlo vybaviť podvozkom so systémom magnetic ride control s elektromagnetickým tlmením.

raja2
V interiéri taktiež nenájdete iný materiál ako karbón, hliník a kvalitnú kožu a samozrejme výkonný audiosystém a najmodernejší multimediálny systém s touch screen.

Nová Corvette Stingray už na pohľad vytvára dojem vysoko sofistikovaného moderného a technicky vyspelého superšportu a posúva ju na úroveň najprestížnejších európskych konkurentov a to ako dizajnom, tak aj jazdnými vlastnosťami. V USA sa distribúcia k zákazníkom už začala. Nadšenci na európskom kontinente, žiaľ, budú musieť byť pre enormný záujem za morom trpezliví. Prvých kusov sa dočkáme aj u nás pravdepodobne koncom roka 2014.

Bližšie informácie nájdete
na prevádzke:

Todos Exclusive s.r.o.

M. Sch. Trnavského 14 Bratislava.

 

Peter Mareš

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy