• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Cena pre naozaj kvalitné stavby.

D3-Strazov-Brodno foto-Ing.-Peter-Kova

Diaľnica, ktorá získala hlavnú cenu vďaka viacerým inováciám vo výstavbe a celospoločenskému prínosu, bola právom ocenená aj cenou Ministerstva dopravy a výstavby.

 

Nov-Terasa-2---foto-Michal-Smrok

Novostavba Uniq je ukážkovým dielom citlivej modernej architektúry na rozhraní historického centra Bratislavy.

 

D3-Strazov---Brodno -foto-Ing.-Vladimr-Veverka

Komunitne zameraný projekt Nová terasa 2 v Košiciach získal ocenenie v kategórii bytových domov nielen svojou komplexnosťou, ale aj veľkou mierou individuálnosti.

 

sr-logo-velke

 

Architektúra a stavebníctvo sú bezprostrednou súčasťou našich životov, aj keď ich často ani nevnímame. Za každou stavbou však stojí kus práce obrovského tímu ľudí, aby stavby následne priamo vytvárali náš životný priestor. V apríli sa už po 23. krát udeľovala najstaršia cena v oblasti architektúry a stavebníctva Stavba roka. My vám priblížime troch hlavných víťazov.

 

Hlavná cena diaľniciam
Aj na Slovensku vieme stavať diaľnice kvalitne, zaujímavo a načas. Realizácia jedinečnej diaľničnej stavby D3 Žilina Strážov – Brodno získala v prestížnej súťaži Stavba roka 2017 hneď dve ceny - hlavnú cenu poroty Stavba roka 2017 a zároveň aj Cenu Ministerstva dopravy a výstavby za celospoločenský prínos. Pri výstavbe najdlhšej estakády na Slovensku, ktorá meria takmer 4,3 km a nadväzuje na jeden z najmodernejších tunelov v Európe s dĺžkou 2,2 km, sa dodržala kvalitná projektová príprava, unikátne technológie výstavby a plné nasadenie stavebných firiem. Diaľničný úsek priamo nadväzuje na hlavnú diaľničnú os D1 Bratislava - Žilina a odbremenil mesto Žilina od tranzitnej dopravy smerom od Trenčína do Poľska a Čiech. Motoristom zároveň skrátil jazdu úsekom o 4 minúty. Pokračovaním už exitujúcej časti diaľnice majú byť v budúcnosti úseky naplánované postupne od roku 2019 na trase Brodno – Kysucké Nové Mesto – Oščadnica – Čadca. Estakáda nie je výnimočná len unikátnymi technológiami, ktoré boli pri jej výstavbe použité, ale už samotný fakt, že 57 pilierov takmer 1,5 km dlhého premostenia Vodného diela Hričov stojí priamo vo vode a betonáže prebiehali pri plnej vodnej hladine, si zaslúži obdiv všetkým, ktorí sa na diele spolupodieľali. Stavba zároveň križuje železničnú trať a ďalšiu cestnú komunikáciu. V tuneli Považský Chlmec sa už pri projektovaní dbalo hlavne na najvyššiu prioritu – bezpečnosť motoristov. Zariadenie je „prešpikované“ najmodernejšími bezpečnostnými prvkami, v oboch rúrach je dovedna inštalovaných 60 permanentne monitorovaných kamier, 22 automatických vzdušných ventilátorov sa riadi podľa senzorov na kvalitu vzduchu v tuneli. Každých 300 m je inštalovaná úniková cesta do druhej samostatnej rúry pre prípad núdze (požiar, nehoda), v stave ohrozenia sú motoristi navigovaní rádiovými hláseniami v tuneli a priamo do ich autorádií je inštalované integrované požiarne osvetlenie so 190 signalizačnými značkami smeru a vzdialenosť k najbližšiemu únikovému východu. Tunel disponuje systémom automatického rozpoznania prepravovaných nebezpečných nákladov a vyhodnocuje, či auto opustilo tunel. Automatizovaný systém záskoku umožňuje nepretržité napájanie tunela elektrickou energiou aj v prípade úplného výpadku napájania.

 

Individuálny bytový komplex
Košice získali tentokrát cenu za Bytový dom roka. Novostavba komplexu Nová terasa 2 prihliadala aj na individuálne požiadavky budúcich obyvateľov a ich nároky na súkromie. Projekt, ktorý vytvoril 216 bytov v ôsmich bytových domoch a 48 radových rodinných domov, je situovaný v bezprostrednej blízkosti Univerzitnej nemocnice a len na skok od centra východoslovenskej metropoly. Obyvatelia sa mohli rozhodnúť pre súkromné a poloverejné vnútrobloky, projekt myslel na centrálnu pešiu zónu, množstvo udržiavanej zelene a bežecký chodník okolo celého areálu. Nová terasa 2 plynulo nadviazala na 1. fázu projektu a vďaka zodpovednému prepojeniu sa tak podarilo vytvoriť novú mestskú zónu, kde sadové úpravy, detské ihriská či gril pomáhajú vytvoriť novú komunitnú štvrť. Do tretice administratíva Treťou nomináciou na hlavnú cenu sa stala rohová administratívna budova Uniq Staromestská, ktorá môže hrdo konkurovať administratívnym budovám najslávnejších architektov. Budova je situovaná na frekventovanej Staromestskej ulici, len pár krokov od Michalskej brány, s výhľadom na budovu Prezidentského paláca. Uniq veľmi citlivo zapadol do mestskej časti, kde sa historický ráz mesta začína prelínať s modernou zástavbou. Budova v tvare písmena „U“ ponúka vďaka svojmu tvaru dostatočnú svetlosť všetkých kancelárií. Zelené terasy, dostupné všetkým nájomníkom budovy, slúžia nielen ako ochladzujúci, ale aj relaxačný prvok s výhľadom na Bratislavský hrad ponad strechy okolitých budov.

 

Na organizácii súťaže sa spolupodieľajú:

cemmac

abf

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy