• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Gruzínsko

FotkyFoto 32763083 XL

 

Gruzínsko (po gruzínsky Sakartvelo), je krajina ležiaca uprostred kaukazských hôr, medzi Čiernym a Kaspickým morom, na pomedzí Európy a Ázie, Západu a Východu. Krajina, kde máte pocit, že ste viac v Ázii, niekde v bájnom Oriente, ako v Európe. Aj keď sa veľmi hlási k európskym hodnotám a spolupráci, pre našinca je skôr blízkou, bezpečnou a ľahko dostupnou exotikou.

 

FotkyFoto 57446317 L

 

Hlavné mesto Tbilisi so svojim centrom vyzerá presne tak, ako sa na vyše miliónovú metropolu patrí. Nechýbajú široké bulváre, hotely svetových sietí, moderné budovy. Čo vás však prekvapí a čo inde tak ľahko nevidíte, je avantgardná architektúra. Pri pohľade z kopca nad mestom, kde je kostolík Metekhi, môžete vidieť most cez rieku Mtkvari, ktorý vyzerá ako pavučina, budovu verejnej správy v tvare akoby trsu hríbov, či akýsi tubus, ktorý je kongresovým centrom. Všetky tieto stavby nepôsobia vôbec rušivo.
V Tbilisi si okrem modernej časti mesta môžete pozrieť aj to staré. Uchvátia vás úzke uličky so starými domami s drevenými vyrezávanými balkónmi, spoznáte sírne kúpele, vďaka ktorým podľa povesti toto mesto v piatom storočí vzniklo. V tomto meste môžete začať aj svoje putovanie po gruzínskych kláštoroch a kostoloch, ktorých sú v celej krajine stovky. Gruzínsko bolo totiž jednou z prvých krajín na svete, ktorá prijala už v 4. storočí kresťanstvo. Katedrála Najsvätejšej trojice je tretia najväčšia na svete medzi katedrálami ortodoxnej cirkvi. Aj keď pôsobí starobylo, ide o pomerne mladú stavbu, keďže bola postavená medzi rokmi 1995 a 2004 na počesť 1 500. výročia prijatia kresťanstva v krajine. Pre nadšencov histórie je skôr atrakciou. Historické centrum mesta patrí medzi pamiatky UNESCO.
Aj okolité mestečká ponúkajú nielen kus histórie ale aj nádherné prírodné scenérie. Takým je napríklad mestečko Mtskheta, ktoré sa nachádza len 20 km od Tbilisi. Gruzínci tu prijali v roku 334 kresťanstvo. Neďaleko od Mtskhety stojí na vrchole strmého kopca osamelý kostolík JvariMonastery zo 6. storočia. Pohľad z diaľky naň je skutočne očarujúci, rovnako ako aj na nádhernú okolitú prírodnú scenériu.

 

FotkyFoto 39836807 L


Na juhu krajiny, na gruzínsko-tureckých hraniciach sa nachádza jedna z najväčších atrakcií Gruzínska, jaskynné kláštorné mesto Vardzia. Vybudovali ho v skalnom masíve, pohľad naň z diaľky tak trochu pripomína syr ementál. Čo je však zaujímavé, v časoch tureckých nájazdoch tu žilo až 50 tisíc ľudí, dokonca tu boli aj stajne so zvieratami. Návšteva týchto obydlí je skutočne zaujímavá aj napriek tomu, že časť z nich zničilo zemetrasenie.
Pre priaznivcov novšej histórie stojí za pozornosť návšteva mesta Gori, ktoré je vzdialené niečo vyše hodiny cesty autom z Tbilisi. Narodil sa tu JosifVissarionovič Stalin, vlastným menom Džugašvilli a doteraz tu má zriadené veľké múzeum. Okrem množstva životopisných faktov tu môžete vidieť aj dary, ktoré Stalin dostal od iných štátnikov, či zariadený vlak, ktorým cestoval.
Medzi ďalších návštevníkov Gruzínska patria milovníci hôr a trekov po Kaukaze. Čoraz častejšie sa stáva, že na jednom z najfotogenickejších miest celého Gruzínska, pri kostolíku Gergeti, ktorý je obklopený kaukazskými štítmi, stretnete už aj skupiny „trekujúcich“ Slovákov. Kostolík je obľúbeným cieľom „trekerov“, ktorí sa vyberajú na túry na bájny kopec Kazbek. Ten je so svojimi 5 033 metrami treťou najvyššou, ale najznámejšou horou Gruzínska.

a najvychytenejšie kúpeľné mestečko Borjomi. Ponúka vám úžasný relax. Ak sa vyveziete lanovkou, naskytne sa vám pohľad na mestečko z vtáčej perspektívy. Je tu aj vstup do najstaršieho národného parku v Gruzínsku a jedného z najväčších v Európe – Borjomi-Charagauli. No a pre tých, ktorí si aj tu chcú užiť prírodu, pretože tá je v Gruzínsku skutočne nádherná, tak pre tých sú tu turistické chodníky nachádzajúce sa vo výške od 500 až do 2 700 metrov.
Známa je aj pohostinnosť tunajších ľudí. Jedlo na pravý gruzínsky spôsob, to je najmä plný stôl misiek, mištičiek a podnosov s rôznymi dobrotami. Známy je najmä šašlík, ale vynikajúce sú aj zeleninové jedlá a omáčky na báze baklažánov, sliviek, orechov a cesnaku. Pochúťkou sú chačapuri – placky plnené syrom ale aj tradičný chlieb, ktorý sa pečie nalepený na stenu pece v zemi, čím získava nielen vynikajúcu chuť ale aj neobyčajný tvar.
Samozrejme k dobrému jedlu patrí aj dobré vínko. Gruzínsko má jednu z najstarších tradícií výroby vína na svete. Niektoré druhy vína kvasia v hlinených amforách v zemi. K tradíciám na oslavách alebo spoločenských podujatiach patria prípitky – „tousty“. Predniesť prípitok je doslova hotová veda, preto tu majú aj funkciu, ktorá sa volá tamada, to je človek, ktorý prípitky prednáša ale zároveň aj organizuje priebeh oslavy alebo zábavy.

Skutočne nádherná príroda Gruzínska, jeho historické bohatstvo, mnohé pamiatky a kultúrne skvosty, milí a pohostinní ľudia dávajú tejto krajine právom imidž, ktorý by jej mohli závidieť aj mnohé vychytené turistické destinácie.

 

FotkyFoto 121787710 XL

 

 

Text: Jana Krivdová

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy