• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Aj graffiti a streetart može byť dynamickým kreatívnym umením a dizajnom.

nomadprofil

 

Ide mi o prvý dojem pri pohľade na dielo, čiže základný pocit v srdci, bez zbytočného rozmýšľania nad vecou. Pozitívne potešiť okamžite dušu človeka a vyčarovať radosť, nie depresiu. 

 

scifi

VEĽAKRÁT SÚ SÚČASŤOU NÁŠHO KAŽDODENNÉHO ŽIVOTA, VIDÍME ICH NA BUDOVÁCH, MÚROCH, VLAKOCH ... PRI NIEKTORÝCH LEN „PRELETÍME POHĽADOM“, ALE NÁJDU SA AJ TAKÉ, KTORÉ UPÚTAJÚ NÁŠ ZÁUJEM VIAC. GRAFFITI, SPÔSOB SEBAPREJAVENIA, KTORÝ CEZ VYTVORENÝ OBRAZ PONÚKA OKOLIU NIELEN SVOJ NÁZOR ALE I POHĽAD NA SVET.

 

Skúsme si „priblížiť“ pojem graffiti, čo to znamená, kedy sa asi datuje jeho vznik a kedy sa dostalo k nám?


Graffiti vzniklo v Amerike už v 60-tych rokoch a v 80-tych rokoch sa masovejšie rozširovalo spolu s hip hopom, rapermi, deejaymi a breakdancom prakticky do celého sveta, hlavne do západných krajín Európy. Na Slovensko sa graffiti dostalo zo západu vo viditeľnejšej miere až okolo roku 1995. Graffiti je sprejom striekané písmo (niekedy aj obraz, alebo tvár) v exteriéri. Robí sa buď na povolených miestach, alebo aj ilegálne a pohybuje sa medzi vandalizmom a umením.


Aké je spojenie graffiti a hip-hopu, graffiti a streetart?


Vačšina tvorcov graffiti inklinuje k hip hopu ako ku kultúre, pretože to tak vzniklo a graffiti bolo jedným zo štyroch elementov hip hopu, spolu s breakdanceom, deejayingom a rapom. Streetart je novší pojem a vznikol z graffiti artu a je to slobodnejšia forma maľby v exteriéri, ktorá už nie je tak zviazaná s hip hopovou kultúrou a robí sa viac legálne a prakticky to už nie je rebelský vandalizmus, ale premyslené umenie.

 

Ste známy slovenský umelec s viac ako 20-ročnou praxou v graffiti arte, vystupujete pod umeleckým menom Nomad. Čo bolo prvou Vašou motiváciou?


Odmalička som si kreslil a bavili ma obrázky a keď sa v roku 1995 objavili prvé maľby vonku, tak ma to fascinovalo. Lebo to bolo vidno aj z diaľky a mohlo to vidieť veľa ľudí naraz. Dovtedy také čosi ani mňa, ani nikoho nenapadlo, že maľovať si len tak po vonku. A plôch bolo habadej. Tak ma to chytilo a spolu s kamarátmi sme skúšali prekvapovať okolie našimi kúskami.Zistil som, že na západe to už frčí dávno a na kvalitnej úrovni. Nemecko, Holandsko a aj v Prahe sa už maľovalo dosť, chodili sme sa tam inšpirovať. Všetci si dávali anglické mená, znelo to tak moderne a exoticky. Bolo to veľmi dobrodružné a aj nebezpečné a to ma priťahovalo. Prvotne ma zaujímala vždy umelecká kvalita graffiti diel. V Prahe som však zistil, že graffiti je aj dosť násilné, bezohľadné a vandalské. To sa mi nepáčilo, lebo drvivej väčšine ľudí sa takáto činnosť nepáči, je to taký vizuálny terror. Jeho tvorcovia to veľmi dobre vedeli a vyžívali sa v tom. Tým pádom sa z toho vytrácala snaha o umenie a kreativitu, ale išlo o šírenie ega jednotlivca, alebo skupiny writerov za každú cenu. Pri ilegálnej tvorbe sa to ale inak nedalo, pretože policajti a ľudia to netolerovali. Ja som sa však vždy snažil aj pri ilegálnej tvorbe robiť to písmo a umenie na maximum, aj keď boli podmienky na to veľmi sťažené. Nemal som strach, bral som to ako takú chladnorkvne adrenalínovú šikovnosť, spojenú s kreativitou. Človek pri takejto ilegálnej tvorbe sa dostáva do pozície recidivistu (akože robí niečo zlé, nepovolené a riskuje). Lenže tým, že som v podstate nič neničil, ale naopak, skrášľoval, aj keď ilegálne, tak som nemal žiadne výčitky, ani pocit, že v princípe robím niečo zlé. O to viac som si ale to dielo cenil. Ale klasický „bombing“( rýchle podpisy a veci na kvantitu v ulici) ma nikdy moc nepriťahoval. Pretože ten bombing zahrňoval v sebe najviac vandalizmu v graffiti. V podstate som rebel, ale pozitívny. Prešiel som v graffiti všetkým, okrem úplných extrémov a rýchlo som sa rozhodol, že pretekať sa s druhými v tom, čo neuznávam, nebudem. Ale slobodne, podľa svojho srdca, čo cítim, budem aj tvoriť. Nezávisle na všetkom. To je pravá sloboda v tvorbe. Najviac ma baví tvoriť to, čo je úplne originálne a nie robiť to isté dookola.Preto je moja tvorba aj dosť rozvetvená, pretože kreativita nepozná hranice. V každom diele človeka vidno jeho dušu a aj aké hodnoty má v sebe. Takže je to spravodlivé.

 

Diela tvoríte sám alebo pracujete v skupine?


Tvorím sám skoro vždy. Ako keď maliar maľuje obraz, tiež ho nemaľujú dvaja. Ale nebránim sa ani skupinovej maľbe, avšak tam vzniká komplikácia, že dielo (ak nie je dobre premyslené spoločne) nie je kompaktné a dokonalé. V graffiti sa dajú robiť tzv. produkcie, kde ľudia maľujú vedľa seba svoje kúsky a pozadie je spoločné. Ale tam je vačšinou slabinou kompozícia celej maľby.

 

nomad1997HALUZTN

 

Graffiti má stále svojich odporcov i priaznivcov. Ako Vy hodnotíte túto situáciu? (legálne – OK, nelegálne – NO)


Pretože graffiti je také, aké je. Ako som to už opísal, nikdy sa to ani nezmení. Príchodom streetartu by sa tá vandalská časť graffiti mala eliminovať a pribudnúť by malo viac umenia do ulice, čo sa pomalyaj deje. Niekto môže spraviť ilegálne krásnu maľbu, čo je veľmi ťažké a niekto môže legálne spraviť slabú vec a gýč. Dnes ale doba postúpila a za kvalitné maľby sa aj slušne platí a robia sa na zákazku. Takže všetko je o tom, kto čo robí a ako. Nezáleží až tak na tom, či je to povolené, alebo nie, ale či to tam pasuje a je to prínos, alebo to ľudí len rozčuluje a nepáči sa im to.

 

nomad2003-BisuPuhavina

 

Kde všade môžeme vidieť Vaše diela?


Na fotkách.. (Smiech..) Pretože graffiti a maľby v exteriéri sú veľmi pominuteľné a časom zaniknú. Najprv som maľoval hlavne v Trenčíne a okolí, ale neskôr ma bavilo tvoriť na nových miestach, po Slovensku a aj občas v zahraničí, ale nie som svetobežník. Chcel som skrášľovať vždy hlavne doma a nie nosiť drevo do lesa a maľovať v cudzine, kde toho je aj tak oveľa viac. Tu u nás to chýba, tak načo maľovať vonku.


Čo Vás najviac ovplyvňuje, čo je Vašou inšpiráciou?


Asi príroda a momentálne aj ľudová tvorba, originálne jedinečné umenie, ktoré je poctivé a ide zo srdca. A kombinácia kreativity a starej klasiky. Nesledujem trendy, sledujem svoje pocity a čo hovorí duša.

 

Pri pohľade na Vašu súčasnú tvorbu je viac vidieť, že má v sebe akúsi väčšiu myšlienku, zmysel, poslanie ... Aké sú Vaše ďalšie plány?


Plány nemám dané, ale snažím sa využívať príležitosti, čo život prinesie a všetko robiť na maximum, aby bol výsledok čo najlepší. Chcem podporovať a pomáhať tomu, čo má v sebe ozajstnú hodnotu a je to nadčasové. To, čo je ozaj dobré a čoho je málo, to ma priťahuje.


Ktoré graffiti patrí k Vašej „srdcovke“?


Každá vec má svoj príbeh a je originál, takže je ťažko hodnotiť, keď všetko robím naplno, aj malá vec má niekedy veľkú silu... V poslednej dobe ma baví robiť grafický dizajn exteriéru, čo pre mňa znamená využiť všetky moje schopnosti na vylepšenie a zatraktívnenie objektu a povýšiť ho k pomyselnej vizuálnej dokonalosti. A to je veľmi veľká výzva.

 

strun-ivotopis2

 

 

Text: Jana Krivdová, Rasťo Jakubek
Foto: archív Nomad
www.nomaddesign.sk

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy