• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Bystré sedlo, celodenná prechádzka pre náročných turistov.

 MINPDSC 0633

 

V priaznivom počasí dušu človeka pohladia krásne výhľady na okolité krásy Tatier.

 

Bystré sedlo je sedlo vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výšk e2 314 m.n.m. Nachádza sa v zníženine juhovýchodného hrebeňa Furkotského štítu a vytvára tak spojnicu medzi Mlynickou a Furkotskou dolinou. Prvý zaznamenaný prechod cez Bystré sedlo uskutočnili v roku 1879 Emerich Kövi, slovenský priekopník turistiky, učiteľ Martin Róth a hájnik Peter Róth. Pomenovanie Lorencové sedlo dostalo na počesť vynikajúceho tatranského horolezca Viktora Lorenca. Názov Bystré pravdepodobne pochádza od liptovských pastierov, ktorí bystrými nazývali strmé svahy. V súčasnosti je Bystré sedlo obľúbený turistický cieľ a to aj napriek tomu, že sa na trase nenachádza žiadna chata, ktorá by turistom ponúkla útočisko počas celodennej túry, ba trasa ani nedobýva žiaden vrchol.
Najvyhľadávanejšia trasa začína na Štrbskom plese, odkiaľ pokračuje turistický chodník lesom po žltej značke. Stúpanie do pásma kosodreviny a na vodopád Skok patrí medzi jednoduchšie túry. Až tam sa začína náročnejšia turistika a pokračovať sa rozhodnú len zdatnejší turisti. Reťaze a iné zabezpečovacie pomôcky vedú chodníkom až nad vodopád Skok, kde sa turistom ukáže prvý dychberúci výhľad. Miernejšie stúpanie v strednej časti Mlynickej doliny je príjemným oddychom na načerpanie nových síl až po Malé a Nižné Kozie plesá.

 

 MINPDSC 0451

 

Stúpanie vedie aj k Capiemu plesu(2075m), odtiaľ trasa pokračuje ponad pleso do úbočia Bystrého sedla s množstvom serpentín a traverzom pod skalný žľab. Pomocou reťazí výstup pokračuje až do sedla. Tu sa každému otvára prekrásny výhľad na štíty ako Veľké Solisko či Kriváň, a tiež do oboch spomínaných dolín, ktorým kraľujú veľké plesá – Capie a Vyšné Wahlenbergovo pleso. Následný zostup v sutinách Furkotského štítu až k spomínanému Vyšnému Wahlenbergovmu plesu je miestami naozaj prudký. Trasa pokračuje okolo Nižného Wahlenbergovho plesa až do Furkotskej doliny, kde je zostup miernejší.

 

 

 MINPDSC 0064

 

 MINPDSC 0146

 

 MINPDSC 0503

 

 MINPDSC 0157

 

Rázcestie vo Furkotskej doline ponúkne viacero možností. Medzi najvyhľadávanejšie patrí chodník po modrej značke, ktorý vedie na Chatu pod Soliskom. Odtiaľ sa dá zísť po zjazdovke alebo sa dá využiť sedačková lanovka. Táto náročná celodenná turistika sa končí opäť na Štrbskom plese. Celá trasa je veľmi atraktívna aj keď zdĺhavá a náročná. V priaznivom počasí dušu človeka pohladia krásne výhľady na okolité krásy Tatier a v lone prírody sa uvoľní        a načerpá pozitívnu energiu.

 

 MINPDSC 0172

 

 MINPDSC 0708

 

 MINPDSC 0209

 

 MINPDSC 0329

 

 MINPDSC 0463

 

 

 

Text: Romana Mináriková
Foto: Peter Minárik

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy