• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Cyprus ostrov z kamienkov a piesku

Ak túžite po dobrodružstve či romantike, ak chcete objaviť zvláštne miesta, kde sa história prepletá so súčasnosťou, mali by ste navštíviť jeden z najkrajších ostrovov Stredomoria – ostrov Cyprus. V období po dovolenkovej sezóne sme aj my vycestovali na ostrov, ktorý sa po celý rok pýši slnečnou oblohou a nízkou vlhkosťou.

Zrodenie Afrodity

Cyprus je už oddávna preslávený svojimi legendami a históriou. Najznámejšia z nich hovorí, ako sa na ostrove Cyprus na mieste Petra tou Romiou zrodila z morskej peny grécka bohyňa lásky a krásy Afrodita. Už samotná pláž nás očarila skalnatými výčnelkami, ktoré akoby vyrástali z trblietavého mora. Cyprus sa tak preslávil ako miesto pre vzrušujúce a romantické chvíle. Dôkazom je množstvo sŕdc vytvorených z plážových kameňov, ktoré pokrývajú breh. Pribudlo aj to naše.

Divoká príroda

Ak sa neuspokojíte s príjemným vylihovaním na zlatých piesočnatých plážach mnohých hotelov, ale chcete poznať a vidieť viac, určite si prenajmite auto a vydajte sa na zaujímavé miesta, ktorých je tu neúrekom. Aj nás prekvapil rôznorodý a úžasný štýl tohto ostrova. Jeho vzácna, miestami akoby nedotknutá fauna a flóra nás presvedčili o tom, že je to raj milovníkov prírody. Stredobodom nášho záujmu sa stal poloostrov Akamas, na ktorý sme sa autom dostali po prašnej ceste. Na bežných cestách sa tu jazdí vľavo, tu bolo rozhodujúce len ísť kade sa dá. Divoká malebná príroda s členitým terénom nás očarila – nádherné prírodné dielo, akoby nikým nedotknuté. Chvíľami sme mysleli, že sme niekde vo veľkom svetovom národnom parku, takom, aký vídavame v mnohých encyklopedických knihách.Popoludní nám padlo vhod kúpanie sa „s rešpektom“ v pokojnom mori na jednej z Korytnačích pláži. Sú známe tým, že tu každoročne morské korytnačky kladú do piesku vajíčka. V čase nášho príchodu sme mohli vidieť už ich označené miesta. Chybou by bolo, keby ste sa nezastavili v národnom parku Cape Greco, takmer nedotknutou oblasťou s morskými jaskyňami, priezračným nádherne tyrkysovým morom, aké sme ešte nikde nevideli, vzácnou faunou a flórou.

Ráno na lyžiach, poobede v mori

Zaskočení sme zostali rozmanitou členitosťou ostrova. Ani sme netušili, že „niekde“ vo vnútrozemí nájdeme tak nádhernú prírodu – pohorie Troodos s mohutnými kopcami, vysokými, až neskutočne zeleno zafarbenými píniami. Zvyknutí na “behanie” po Tatranských štítoch sme ani tu neodolali a dostali sme sa takmer na vrchol najvyššej hory Olympos. Niekoľko zjazdoviek a sedačková lanovka nás príjemne prekvapili, že aj tu je lyžiarska sezóna. Zaujímavý paradox... Veď po rannom lyžovaní a poobednom kúpaní v mori, by zatúžil asi nejeden z nás.

História

Našu pozornosť však upútala ešte jedna zaujímavosť – najväčší a najbohatší kláštor Kykkos, skutočný skvost medzi kláštormi. V priestoroch s krásnymi mozaikami a freskami, ikonami a inými posvätnými relikviami, chodíte s úctou a rešpektom... Muži oblečení vo fialových habitoch a ženy s prikrytými plecami. Počuli sme len tiché šepoty, nahlas sa nikto neodvážil rozprávať. Nádherné mozaiky patria medzi najkrajšie svojho druhu vo východnom Stredomorí.Cez mestečká a dedinky, s pohľadmi na citrusové sady, olivové háje, či vínne révy, stretajúc večne usmiatych a pohostinných ľudí, sme sa presúvali ďalej.Stopy bohatej histórie ostrova sme tu nachádzali takmer na každom kroku, v samotných známych mestách i mimo nich. Starobylé brány Paffo, Famagusta a Cirina sú súčasťou impozantného hradobného systému v Nikózii, hlavnom meste ostrova Cyprus. Nenechali sme si ujsť architektonický unikát - gotickú katedrálu prestavanú na mešitu v tureckej časti Nikózie, katakomby, antické vykopávky, kráľovské hrobky. Archeologický park v Paphose, grécko-rímske divadlo v Kourione, turecká pevnosť a vodovod, mešita v Hala Sultan Tekke v Larnake, či starobylý hrad v Limassole..., človek tu nadobudne pocit, akoby sa preniesol o niekoľko storočí späť. Po absolvovaní krátkeho „administratívneho procesu“ nebol problém dostať sa aj na severnú časť ostrova Cyprus. Obzvlášť sme sa tešili na tajomnú Famagustu. Osud k tomuto, kedysi takmer najbohatšiemu mestu, nebol veľmi priaznivý. V minulosti to boli nájazdy Turkov, ktoré si vyžiadali svoju daň. Ani mohutné hradby nestačili uchrániť krásne nádvoria, obydlia, množstvo kostolov. Ešte i v dnešnej, modernej dobe sme boli svedkami toho, ako ľudia len nedávno narýchlo opustili svoje domovy, miesta, ktoré im boli blízke... Zneistili sme pri pohľade na prázdne, chátrajúce budovy, ulice bez pohybu – „mesto duchov“. Stopy po starovekých Grékoch na ostrove sme našli aj v najväčšom archeologickom nálezisku – Salamis.Navštívili sme Kyreniu, rozmáhajúce sa mesto v severnej časti ostrova. Mnohé cestovné kancelárie už ponúkajú destinácie aj v tejto oblasti.

Šport, tanec a káva

Cyprus nás však presvedčil, že je aj aktívnym a živým miestom s celou radou možností zabaviť sa. Ponuky na športovanie či zvýšenie si adrenalínu sme našli takmer v každom letovisku, na každej pláži. Nezaostávali ani vychýrené nočné kluby s možnosťou tanca a zábavy, preslávené diskotéky v Guaba beach bare.Agia Napa je asi najvyhľadávanejšou destináciou nielen baviacej sa mládeže, ale čisté a pozvoľne klesajúce more s bielym pieskom je vhodné aj pre rodiny s deťmi (Coral Bay, Nissi Beach). Neďaleké turistické mestečko Protaras v ničom nezaostáva.Kdekoľvek sme prišli, vždy sme sa stretli s milými a pohostinnými ľuďmi. Príjemné posedenie nám ponúkalo nespočetné množstvo kaviarničiek a reštaurácií s tradičnými pochúťkami, úžasnou grécko-orientálnou kuchyňou, množstvom čerstvých šalátov. Pochutili sme si na moussake(nákyp s ľuľkom, zemiakmi a mletým mäsom), koupepii (vinné listy plnené mletým mäsom alebo ryžou), baklave(pečivo z lístkového cestas orechmi), halloumi (ovčí syr, grilovaný alebo fritovaný). V maličkých šálkach s kávovou usadeninou sme ochutnali pravú silnú cyperskú kávu. Objednať si môžete skéto (bez cukru), métrio (stredne sladká) alebo glikó (sladká).Rozmanité remeselné výrobky - keramiku, medený riad, výrobky z mosadze či prútia, výšivky... sme mali možnosť vidieť v mnohých obchodíkoch. Zopár nám ich teraz doma pripomína krásne a nezabudnuteľné chvíle na ostrove z kamienkov a piesku...

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy