• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Cestovanie, ktoré baví

Oman-3

 

Vybrať si v spleti ponúk cestu snov je v poslednom čase stále zložitejšie. Raz nevyhovuje termín, inokedy program, počet ľudí v skupine či cena zájazdu. Skĺbiť všetky atribúty kvalitnej dovolenky a naplniť predstavy klienta dá preto zabrať. Nie je to však neriešiteľná misia, práve naopak. Podľa riaditeľa Cestovnej kancelárie Wanderer, Ivajla Rasovského, je dôležitá najmä komunikácia.

 

Na akom princípe by mala fungovať cestovná kancelária 21. storočia?
Každý, kto chce v tomto biznise prežiť, by mal včas odhaliť požiadavky trhu. Ľudia sú čoraz náročnejší a za ostatné roky sa podstatne zmenili ich cestovateľské návyky. Vďaka moderným technológiám si mnohí dokážu vybaviť dovolenku aj sami. Našou úlohou je preto prichádzať stále s novinkami a ukazovať ľuďom aj iný spôsob cestovania, na aký boli zvyknutí doteraz.

 

V CK Wanderer sa už od svojho vzniku v roku 2006 orientujete predovšetkým na exotickú dovolenku. Je o tento druh cestovania záujem?
Slováci sa postupne učia objavovať aj vzdialenejšie destinácie a najmä do ázijských krajín ich láka, okrem množstva atrakcií a kvalitných služieb, aj cenová dostupnosť. Už pri tvorbe konceptu našej „cestovky“ sme si povedali, že chceme ísť vlastnou cestou, klientom ponúkať predovšetkým zážitky a maximálne poznanie. Kým väčšina ľudí je na Slovensku zvyknutá nezasahovať do ponuky cestovných kancelárií, my sme im dali šancu podieľať sa na tvorbe vlastnej dovolenky.


Ako to teda funguje v praxi?
Úplne jednoducho. Stačí, ak nás záujemca kontaktuje, napíše nám svoju predstavu o destinácii, počte dní, programe a podobne, a my mu zostavíme dovolenku na kľúč. Čím viac informácií máme, tým rýchlejšie sa dopracujeme k finálnej verzii. V ponuke máme na inšpiráciu programy pre individuálnych cestovateľov, ktoré si môžu upraviť podľa predstáv. Od nás však dostanú kompletne vystavaný zájazd s lokálnym sprievodcom a starostlivosťou počas celej dĺžky pobytu v zahraničí. Na mieste sa tak nemusia vôbec o nič starať a zbytočne strácať čas vybavovaním formalít. Je to komfortný spôsob cestovania, no zároveň aj flexibilný, keďže na mieste si môžu program podľa predstáv mierne doladiť.

 

Stále však platí, že koľko ľudí, toľko chutí a nápadov. Dajú sa vôbec skĺbiť požiadavky členov väčšej skupiny o zmenu programu?
Musím zdôrazniť, že koncept individuálnej dovolenky dáva ľuďom voľné ruky. Preto sme od začiatku začali ponúkať programy už aj pre dvojice. Máme skúsenosť, že programy šité na mieru si u nás objednávajú väčšinou homogénne skupinky, ktorých členovia majú podobné alebo rovnaké záujmy, takže pracovať s nimi je celkom jednoduché. Nezabúdame však ani na firmy a ich zamestnancov či partnerov a tiež skupiny, do ktorých sa môže prihlásiť ktokoľvek. K dispozícii máme vždy niekoľko „tripov“ s fixným termínom, programom a cenou, ktoré sprevádza slovenský supervízor.


Väčšinou platí, že skupinový zájazd je cenovo výhodnejší, ako ten individuálny. Ako je to vo vašom prípade?
Stretávame sa často s obavami ľudí, ktorí by chceli cestovať individuálne, no myslia si, že si to nebudú môcť dovoliť. Nemusí to však byť vôbec pravda. Záleží na mnohých veciach, od štandardu ubytovania, stravy, náročnosti programu, atď. Iste, konkurovať cenou zájazdu, na ktorom sa zúčastní 40 ľudí väčšinou nie je možné, no cena nemusí byť vždy rozhodujúci faktor. Naše skupiny nemajú viac ako 16 cestujúcich, sprievodcovia disponujú dlhoročnými skúsenosťami, majú dostatok času venovať sa všetkým klientom, pracujeme s kvalitnými hotelmi, overenými reštauráciami a ľuďom ukazujeme miesta, o ktorých možno dosiaľ netušili. Ak si toto všetko spočítate, sami zistíte, ktorý spôsob cestovania je výhodnejší.


Zájazdy do exotických krajín ponúka viacero domácich a zahraničných cestovných kancelárií. Ako záujemca o dovolenku zistí, ktorá ponuka je pre neho najlepšia?
Záleží na tom, čo je pre turistu dôležité. Či dáva prednosť poznaniu, oddychu, kultúre, zážitkom... Exotických krajín na kvalitnú dovolenku je množstvo, no dôležité je vedieť orientovať sa v ponukách a porovnávať ich. Aj naoko rovnaký program totiž môže mať viacero nezanedbateľných odlišností – jednak úroveň ubytovania, namiesto plnej penzie len raňajky, výlety a niektoré lokálne prelety mimo ceny a podobne. Našou špecialitou sú poznávacie zájazdy a zážitky, na ktorých si zakladáme. Riadime sa heslom, že do exotiky sa nechodí len k moru, je však vítaným spestrením našich výletov. Netreba zabúdať ani na fakt, že ak si vybavíte dovolenku sami, síce niečo ušetríte, no v cudzine ste odkázaní len na seba a v prípade problémov si musíte poradiť bez pomoci cestovnej kancelárie. 

 

Text, foto: WANDERER

www.wanderer.sk

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy