• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Andalúzia - južné Španielsko

 

 

 

IMG 20170505 112914

 

 

DSC03675

 

ANDALÚZIA je druhá najväčšia autonómna oblasť Španielska, je domovom nielen vášnivého flamenca, ale aj známych býčích zápasov a mnohých procesií a slávností. Je to kraj, v ktorom sa považuje takmer všetko za „typicky španielske“.

 

 

 

DSC03763

 

južné Španielsko

 

IMG 20170505 131743

 

 

IMG 20170505 131604upravena

 

SEVILLA, perla Andalúzie

 

Hlavným mestom je malebné mesto Sevilla, nazývaná aj perla Andalúzie. Leží nad riekou Guadalquivir a je štvrtým najväčším mestom Španielska. Návštevníkom ponúka bohatú históriu, romantické námestia, parky, uličky a rušný večerný život. Historické centrum Sevilly je charakterizované tromi symbolmi, ktoré boli v r.1987 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to Sevillská katedrála - tretia najväčšia sakrálna stavba sveta, svoj náhrobok tu má aj veľký objaviteľ Krištof Kolumbus. Giralda, niekdajší minaret postavený v maurskom slohu, je dnes zvonicou katedrály. Ponúka krásny panoramatický výhľad na mesto. Na jej vrchole je umiestnená 7,5 m vysoká socha Svätej Jany, hovorilo sa jej viera alebo „Giralda“. Kráľovský palác Alcázar, pôvodne rezidencia dynastie Almohadov, neskôr sídlo kastílskych panovníkov, očarí každého. Vidieť tu islamský, gotický, renesančný i barokový štýl, palác je jedným z najnavštevovanejších a najvyhľadávanejších komplexov sveta. Sála veľvyslancov patrí medzi skvosty maurského dekoračného umenia, jej steny sú obložené dlaždicami azulejos a štukovými arabeskami. K palácu patria krásne záhrady a parky s maurským, renesančným ale aj moderným záhradným umením. Sú ideálnym miestom na oddych a relax, vôňa exotických kvetov a šum vody jepriam balzamom na dušu človeka. Indický archív uchováva Kolumbov denník a ďalšie písomné dokumenty z čias dobývania Ameriky. Ďalším symbolom Sevilly je veža Torre del Oro (Zlatá veža), kde sídli Námorné múzeum. Plaza de Espana patrí k najkrajším španielskym námestiam, približuje už novšiu históriu mesta. Naprojektoval ju Hannibal Gonzales, sevillský architekt pri príležitosti ibero-amerického Expa v roku 1929. Areálu dominuje Palacio de Espana postavený do polkruhu. Ďalším známym námestím je Plaza de América s dvomi múzeami - Museo de Artes y Costumbres Populares je národopisné múzeum a Museo Arqueológico, ktoré vlastní cenné exponáty z odkrytej rímskej osady Itálica. V Metropol Parasol, na ktorého prízemí sa nachádza Antiquarium s expozíciou archeologických nálezísk a s trhoviskom na ďalšom poschodí, nájdete aj reštaurácie so skvelým výhľadom na mesto a okolie. Nachádza sa na adrese Plaza de la Encarnación. Sevilla je ale aj mestom mladých. Nachádzajú sa tu štyri univerzity, z ktorých najväčšia je Sevillská. Je prestavaná z bývalej tabakovej továrne a hovorí sa, že aj temperamentná Carmen bola asi tiež robotníčkou v tejto továrni. Sevilla je mesto, kde je nové a moderné úzko prepojené s dedičstvom, na čo sú Sevillčania právom hrdí. Úprimná pohostinnosť s domáckou atmosférou a vynikajúcou španielskou kuchyňou poteší nejedného návštevníka. Alcázar znamená po španielsky „Opevnený hrad“, v skutočnosti pochádza z arabského slova „AlQas“, čo znamená „Palác“ alebo „Pevnosť“. Mnohé mestá v Španielsku používajú pojem Alcázar pre pomenovanie pôvodných moslimských palácov, či kráľovských rezidencií.

 

IMGP0003

 

Malaga, stále žijúce mesto

 

Druhým najväčším mestom v španielskej oblasti Andalúzia je Malaga. Je centrom známeho letoviska Costa del Sol (Pobrežie slnka). Patrí medzi najstaršie mestá na svete, založili ho Feničania v 8. storočí. Aj v tomto meste sa vďaka nadvláde Maurov v 11. storočí nachádzajú prvky ich kultúry. V pevnosti La Alcazaba je dnes múzeum, nájsť ju môžete v centre mesta spolu s kresťanskou katedrálou Catedral de la Encarnación. Prechádzky si môžete vychutnať v krásnom Parque de Málaga, ktorý je situovaný rovnobežne s promenádou.V meste je aj jedna z najväčších španielskych býčích arén – La Malagueta, kam sa vojde až 14 000 návštevníkov. Mesto preslávili aj dve známe osobnosti. Narodil sa tu maliar Pablo Picasso, jeho rodný dom nájdete na námesti Plaza de la Merced. Dnes je v ňom múzeum. Taktiež sa tu narodil aj známy herec Antonio Banderas. Malaga je mesto plné mladých ľudí, žije dňom i nocou, zvuk hudby a diskusie veselých španielov neutíchajú ani v noci.  Mesto je skvelým východiskovým bodom aj pre návštevu ďalších známych miest – Cordoba, Sevilla a Granada. Autom sa po dvoch hodinách dostanete aj na najjužnejší európsky cíp – Gibraltar.

 

IMGP0038

 

IMGP9808

 

Cordoba, mesto voňajúce pomarančovníkmi

 

Značný vplyv arabskej architektúry, ktorý Cordoba pochytila okolo roku 1000, je vidieť aj v tomto nemenej známom mestečku na juhu Španielska. Je zapísané do zoznamu UNESCO. Dominantou mesta je Mezquita, neskôr prerobená na kresťanskú katedrálu. Typická je dvojitými oblúkmi a nádhernou záhradou s fontánkou a voňajucími pomarančovníkmi. Vedie k nej staroveký rímsky most Puente Viejo. Z veže Torre de la Calahorra je najkrajší výhľad na celý komplex. Veža kedysi slúžila na obranu mesta, dnes sa v nej nachádza múzeum. Známe festivaly flamenca sa konajú v areáli zámku Alcazar zo 14. storočia. Aj tu vás očaria skvostné výzdoby a nádherné záhrady s fontánami. Arabskú a španielsku kultúru máte možnosť vidieť všade. Sú to aj suveníry alebo rôzne kulinárske dobroty, korenia a čaje, ktoré ponúkajú mnohé uličky s obchodíkmi. Pohľadu neuniknú ani typické domčeky s romantickými dvormi s kvetináčmi s farebným porastom, Patioscordobieses.

 

IMGP9906

 

DSC03810

 

Granada a jej skvost Alhambra

 

Dôležitým turistickým a kultúrnym strediskom v Španielsku je rozprávkové mesto Granada. Patrónom mesta je San Cecilio, ktorý bol v 1. storočí granadským biskupom a mučeníkom. Mesto je aj mestom mladých, nachádza sa tu jedna z najprestížnejších univerzít v krajine, Granadská univerzita, ktorú založil Karol I. v roku 1531. Pýchou a dominantou Granady je pevnosť a palác Alhambra, vyhlásená za dedičstvo UNESCO v roku 1984 spolu s Generalife a štvrťou Albayzín. Ponúka historické bohatstvo, vplyv a kultúru moslimov, židov a kresťanov. Návštevníka uchváti nielen nádherná architektúra rôznych kultúr a období, ale aj bohato kvitnúce záhrady so záhonmi a visutými terasami. V Generalife, sídle granadských sultánov, je voda akoby hlavným prvkom. Tryská a šantí navôkol vo fontánach a kaskádach. Ak prejdete z kopca cez park do mesta k Albacínu na Mirador alebo tiež k vyhliadke, naskytne sa vám úžasný pohľad na vypínajúcu sa Alhambru nad mestom. Určite treba navštíviť aj renesančnú katedrálu a najmä Kráľovskú kaplnku, kde je pochovaný Ferdinand Aragónsky, pravý bojovník a víťaz nad Maurami. Spolu s ním tu leží aj jeho žena Isabela Kastílska, spoluvládkyňa, múdra a statočná žena. Vystavené sú tu aj šperky, ktoré dala do zástavy, aby mohla financovať slávnu Kolumbovu výpravu. Katedrála mala už oddávna prekonať Alhambru, avšak väčšina pútnikov chcela skôr vidieť orientálny palác pohanov nad mestom, ako katolícku katedrálu utopenú v meste.

 

DSC03744

 

IMGP9874

 

IMG 20170503 190957

 

Gibraltár stretnutie s makakmi

 

Gibraltár, malé zámorské územie Veľkej Británie, leží na najjužnejšom cípe Španielska. Toto miesto siaha historicky až do doby kamennej, prvá lebka neandertálca bola objavená práve tu. Po mnohých vojnových sporoch toto strategické územie stále zostáva pod správou Spojeného Kráľovstva. Fish and chips, anglickú klasiku, si môžete objednať skoro v každej reštaurácii, typické červené telefónne búdky vidieť kdekoľvek na ulici. Gibraltár má aj svoju vlastnú poštu, ak chcete mať doma ozaj cenný kúsok, pošlite si aspoň jednu pohľadnicu. Gibraltár zaisťuje cez Gibraltársku úžinu, ktorá má v najširšom mieste iba 45 km, jedinečné spojenie medzi dvoma kontinentami aj Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. V rámci Európy, len tu máte možnosť vidieť voľne žijúce opice z čeľade mačiakovité – makak magot. Zdržujú sa na území prírodnej rezervácie na Gibraltárskej skale (Rock of Gibraltár), kde sa môžete vyviesť lanovkou. Okrem stretnutia s opičkami (treba si dávať pozor na veci), sa vám naskytne úžasný výhľad na okolie. Hlavným ťažiskom Gibraltáru je obchod, finančníctvo a samozrejme neutíchajúci turizmus.

 

IMGP0029

 

IMGP0028

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy