• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Botanická záhrada, farebné premeny tatranskej kveteny

Lomikame-protistojnolist-1cm30

 

Po štrkom vysypaných chodníkoch sa návštevníci botanickej záhrady môžu túlať hodiny.

 

V týchto dňoch hrá plotom ohradená asi trojhektárová plocha pod Lomnickým štítom všetkými farbami. Žiaľ, deje sa tak len veľmi krátke jarné a letné obdobie. Potom postupne farebné hlávky kvietkov odkvitajú. Dôvod je celkom prozaický: tatranská kvetena má prikrátke vegetačné obdobie. Po zmiznutí snehu z predchádzajúcej zimy musí rýchlo vykvitnúť, dozrieť a zanechať potomstvo v podobe nových semien ešte skôr, ako prídu prvé mrazy a napadne nový sneh. A tak, ako sa to deje v tatranskej prírode, tak sa deje aj v Expozícii tatranskej prírody – v bezsklenníkovej botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici.
Botanická záhrada, ktorá približuje návštevníkom druhy rastúce výlučne v Tatrách, sa prebúdza zo zimného spánku už v polovici apríla. Ako prvé sa na jej lúkach objavia svetlofi alové kvietky šafranu spišského, postupne sa k nim pridávajú žlté kvety chudôbky vždyzelenej a pomaly sa rozvíjajú fi alové kalichy ponikleca slovenského. „Hýriace farby vysokohorskej jari a leta majú v botanickej záhrade svoje optimum v máji a júni. Žiaľ, počas letnej turistickej sezóny v júli a auguste je už väčšina rastlín odkvitnutá. Leto v horách je krátke, sneh sa topí pomerne neskoro, ranné mrazy a prvý sneh nie sú zriedkavé už koncom augusta. Tomu sa prispôsobili aj rastliny. V krátkom vegetačnom období sa niektoré už pod snehom pripravujú rozkvitnúť, aby čo najskôr vytvorili semená a zabezpečili svoju reprodukciu,“ hovorí o vegetačnom cykle rastlín v botanickej  záhrade Zuzana Homolová, odborná garantka Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu.

 

Chudbka-vdyzelencm30

 

Poniklec-slovenskcm30

 

Po štrkom vysypaných chodníkoch sa návštevníci botanickej záhrady môžu túlať hodiny. Dá sa tu sedieť na drevených lavičkách na slnku alebo v tieni stromov, už komu sa ako zachce. Keďže botanická záhrada má vytvorený bezbariérový prístup v celom areáli, môžu vidieť farbami hýriacu tatranskú kvetenu i tí, ktorí sú nútení pohybovať sa na invalidných vozíkoch. Aj v tomto roku sa v botanickej záhrade predstavujú takmer tri stovky bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast, až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Rozmiestnené sú na ploche takmer tri hektáre v desiatich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach. V záujme ochrany prírody Tatranského národného parku si milovníci skalničiek môžu sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín kúpiť priamo v botanickej záhrade. V tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAPu široký výber rastlín, medzi ktorými nebude chýbať najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenka bezbyľová, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternica narcisokvetá, klinček včasný, dryádka osemlupienková, či horec Clusiov. Tatranskú kvetenu budú môcť návštevníci Tatranského národného parku obdivovať bez toho, aby museli stúpať do vyšších nadmorských výšok. Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici bude otvorená 131 dní, od 8. mája do 16. septembra tohto roku. A to denne od 9.00 do 15.00 a v letnej turistickej sezóne od 1. júna do 31. augusta až do 17.00 hodiny. Viac informácií na: www.lesytanap.sk

 

 

Text:Lenka Burdová

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy