• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Mushing alebo psie záprahy na Slovensku

IMG 1139

 

Čo je to mushing?
Psie záprahy alebo jazda na psích záprahoch (angl. mushing) je šport, pri ktorom jeden alebo viac psov v postrojoch ťahá svojho mašéra (psovoda) na špeciálnych saniach alebo na riaditeľnom vozíku. Mushing je však oveľa viac ako len šport. Je to životný štýl, pri ktorom sa človek psom venuje denne niekoľko hodín starostlivosťou o nich, tréningami, financiami, časom. Odmenou za všetku námahu je však nádherný pocit športového spojenia človeka, jeho psa resp. psov a prírody. Jazda so psím záprahom v krásnej zasneženej krajine je totiž neopísateľný zážitok nielen pre pretekára, ale aj pre psov a divákov na pretekoch. Veľa ľudí si tento šport spája len s Aljaškou a najznámejšími pretekmi sveta ako Iditarod, avšak tento šport je rozšírený po celej Európe a dokonca aj na Slovensku. Napriek svojej vysokej úrovni a vynikajúcim výsledkom našich pretekárov na medzinárodnom poli je tento šport na Slovensku spoločensky a mediálne v ústraní.

 

História mushingu na Slovensku


Na Slovensku siahajú korene psích záprahov v roku 1988, kedy sa konali prvé preteky v Kokave nad Rimavicou. Súťažili tu však ešte len československé vlčiaky a krížence. V 90-tych rokoch sa začali dovážať prvé psy husky do Čiech a aj na Slovensko. Následne sa rozbehol chov huskych aj na Slovensku a preteky psích záprahov na seba nenechali dlho čakať. Už v roku 1991 a 1992 sa organizovali preteky v Štrbe, Závažnej Porube a neskôr aj na Donovaloch. Prvé majstrovstvá Európy na Slovensku sa konali v roku 1996 na Donovaloch. Majstrovstvá so sebou priniesli zvýšenie popularity tohto športu a psie záprahy na Slovensku sa začali čoraz viac rozvíjať.


Neskôr však najmä z ekonomických dôvodov nastal v tomto športe mierny pokles počtu pretekárov a niektoré preteky sa museli zrušiť. Napriek tomu si však psie záprahy na Slovensku zachovali svoju tradíciu a obľúbenosť a momentálne sú opäť na vzostupe. V súčasnosti sa rozvíjajú najmä individuálne disciplíny, organizuje sa množstvo väčších či menších pretekov a stále pribúdajú noví musheri.

 

 MG 8993

 

Súťažné kategórie


Na pretekoch psích záprahov sa preteká na rôznych dĺžkach tratí.

• na dlhých tratiach – long distance (od 70 km a viac)

• na stredných tratiach – mid distance (od 20 km do 70 km)
• na krátkych tratiach – šprint (do 20 km)

 

Na Slovensku sa väčšinou preteká na krátkych tratiach, teda šprintových do 20 km. Dlhšie trate sa u nás nezvyknú behať najmä kvôli nepriaznivým snehovým podmienkam, ale aj kvôli časovej a finančnej náročnosti na prípravu pretekára. Preteky psích záprahov sa organizujú v závislosti od ročného obdobia a prírodných podmienok na suchu alebo na snehu. Na suchu sa začína pretekať v jeseni (spravidla koniec septembra), čím sa pre pretekárov začína ich súťažná sezóna. V tomto období sú už totiž teploty prijateľnejšie pre psov a umožňujú im zvládnuť záťaž počas tréningov a na pretekoch. Preteky na suchu pokračujú aj po zimnej sezóne na jar. Na suchu sa preteká v týchto kategóriách:
• canicross – beh so psom, kde je súťažiaci pretekár spojený lanom s postrojom psa. Ide o najmenej náročnú kategóriu na vybavenie – postačí tu postroj, vodítko, pes a chuť behať. Túto disciplínu si môže vyskúšať každý, kto vlastní psa
– aj úplný začiatočník resp. amatér.
• bikejöring – súťažiaci preteká so psom na bicykli. Kto si to vyskúša určite zistí, že bez psa je to už na bicykli nuda.
• scootering – v tejto kategórii sa preteká na špeciálnej terénnej kolobežke s 1 alebo 2 psami.
• malý záprah (2 až 4 psy) – psy ťahajú špeciálnu trojkolku vyrobenú na účely psích záprahov.
• veľký záprah (5 a viac psov) - v tejto kategórii sa preteká na štvorkolke, ktorú ťahá záprah psov.


Vrcholom celej súťažnej sezóny sú preteky na snehu, ktoré sa v prípade priaznivých snehových podmienok konajú v období od decembra do marca. Práve na týchto pretekoch môžu pretekári, psy, ale aj diváci zažiť atmosféru Aljašky aj na Slovensku. Súťaží sa v nasledujúcich kategóriách:
• skijöring – pretekár beží na bežkách a je pritom ťahaný 1 alebo dvoma psami.
• záprahy - v ďalších kategóriách sa používajú sane, ktoré sú ťahané záprahmi s dvoma, štyroma alebo s viacerými psami.

 

 MG 4297

 

Súťažné plemená


Všetky vyššie spomenuté kategórie v rámci pretekov na snehu alebo na suchu sa delia na 2 veľké skupiny súťažných plemien:
• severské plemená psov – tradičné plemená psov využívaných na psie záprahy. Patrí tu: sibírsky husky, aljašský malamut, grónsky pes a samojed.
• všetky ostatné plemená psov - otvorená kategória, v ktorej môže súťažiť pretekár s akýmkoľvek psom. Najviac sa však využívajú krížence špeciálne šľachtené
na psie záprahy.
- európsky saňový pes „ESP“ - bol vyšľachtený z nemeckého krátkosrstého stavača, pointera a greyhounda. Postupne bol prikrížený aj aljašský husky.
- aljašský husky tzv. „alaskan“ – je kríženec sibírskeho huskyho a stavača
Pri všetkých kategóriách však platí, že vždy závisí od rýchlosti a chcenia samotného psa, či to bude rýchla jazda alebo len povozenie sa. Niekto si rád užíva krásy prírody a okolia a berie to ako turistický zážitok. Niekto zas preferuje adrenalín, akčné momenty a možnosť pretekať sa s konkurenciou. Od toho potom závisí aj výber psov na pretekanie. Každý pes má totiž predispozície na niečo iné, preto ak niekto chce robiť tento šport seriózne či profesionálne, musí starostlivo zvážiť nielen výber plemena, či samotného psa, ale najmä to, či je schopný mu poskytnúť adekvátnu starostlivosť.

 

Tréningy a starostlivosť


A ako sa o takéto psy treba starať a koľko času to zaberie? Ako hovorí úspešný reprezentant psích záprahov za Slovensko Andrej Drabik – majster Európy a vicemajster sveta v psích záprahoch, „psie záprahy sú životný štýl, ktorému sa treba venovať dennodenne 365 dní v roku. Bežný deň pozostáva z tréningu a výchovy psov, kŕmenia, starostlivosti o zdravie, čistenia ich výbehu a pod. Ak práve nemáme tréningový deň, aj tak psom vymýšľam rôzne aktivity ako aport, plávanie, či prechádzky. Tieto psy sú totiž zvyknuté na vysokú aktivitu a potrebujú každodenný pohyb, aby boli spokojné. Všetka tá starostlivosť však stojí za to, mushing pre mňa znamená úžasné spojenie s mojimi psami, ktorých mám veľmi rád. Na pretekoch a tréningoch mi to oplácajú skvelými výkonmi a my sa potom môžeme spoločne tešiť z našich športových úspechov. Tento šport je však vysoko návykový, človek možno začína s 1 psom, ale o chvíľu zistí, že ich má na dvore už 8.“ Aj keď sú psie záprahy krásny šport a slovenskí reprezentanti sú veľmi úspešní, na Slovensku sa tomuto športu nedostáva takej podpory, ako niektorým iným športom. Pretekári musia robiť tento šport najmä srdcom, pretože bez toho by to pri časovej a finančnej náročnosti nebolo možné.

 

Úspešní pretekári na Slovensku


V súčasnosti sa psím záprahom venuje na Slovensku cca 250 pretekárov. Medzi najúspešnejších reprezentantov patria napr. Igor Pribula, Igor Štefan, Jaroslav Bánoci, Danka Halásová, Roman a Carla Reištetterovci, Ján Néger, Andrej Drabik, Jakub Reguli, Miroslav Pažúr, Marcel Dučák, Michal Ivančo, Patrik Lučanský

 

 

Viac informácií: www.mushing.sk
Autor: Barbora Parnayová
Fotky: Tomáš Kopecký www.kopo.sk
zdroj: wikipedia

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy