• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Lukáš Oravec hudobník s jedinečným improvizačným umením.

lukas oravec 2015 by adda adowicz-www.studio-57.eu

 

Začiatkom 20. storočia vznikol v štáte Luisiana v meste New Orleans hudobný žáner – jazz. Hudba černochov, ktorá vznikla spojením afroamerického folklóru spolu s európskymi tradíciami na území Ameriky, sa rýchlo presúvala ďalej. Vyniká jedinečnou improvizáciou, kombináciou pokoja a dynamiky, pocitom uvoľnenosti a napätia. Ako hudba je postupne známa po celom svete, využíva mnohé hudobné kultúry, preto sú aj štýly jazzu veľakrát rôzne. Ešte aj dnes sa hľadá presná definícia na tento hudobný žáner. Lukáš Oravec, rodák zo Žiliny, sa už niekoľko rokov venuje hudbe. V hre na trúbke dosiahol vynikajúce výsledky, o čom svedčia aj jeho ocenenia z viacerých súťaží. Je zakladateľom a členom úspešnej jazzovej hudobnej formácie Lukáš Oravec Quartet.


„Lukáš Oravec je skvelý mladý trubkár, ktorý hrá a píše s veľkým zápalom a kreativitou. Jeho hudba, rovnako ako spôsob hrania, má charakteristický zvuk. Lukáš a hudobníci, ktorými sa obklopuje, sú silou, s ktorou treba počítať. Myslím, že sa vám táto nádherná hudba, rovnako ako počúvanie tejto kapely naživo, bude páčiť.“
Bob Mintzer

 

Čo Vás viedlo k hudbe, k hre na trubku a prečo práve jazz?
Na hudobnú školu ma prihlásili rodičia, keď som mal päť rokov. Obaja sú učitelia hudby. Mama učí na ZUŠ a otec na Konzervatóriu a Akadémii. Učil som sa hre na klavír a spomínam si, že som si aj poplakal. Nie, že by ma to nebavilo, ale so štúdiom prichádza aj povinnosť cvičiť. Keď som mal desať, otec ma prihlásil na trúbku a tá ma oslovila ako nič iné predtým. Bolo to aj vďaka školskému orchestru, kde som mohol byť súčasťou kolektívu. Zaujímavý bol aj žáner ktorý sa hral. Nebola to klasika, ale hudba dychová a hudba populárna, napríklad Beatles.


Spomedzi hudobníkov, najmä tých jazzových, máte určite svoje idoly, tie, ktoré Vás motivujú, posúvajú vpred. Kto je pre Vás najväčším vzorom?
Vzorov bolo hneď niekoľko. Inšpirácia domácimi umelcami, pri ktorých hudbe som vyrastal ako dieťa, najmä Radovan Tariška a Juraj Bartoš. Zo svetovej scény to boli trubkári chronologicky: Louis Armstrong, Clifford Brown, Freddie Hubbard, Woody Shaw, Miles Davis, Tom Harrell, Wynton Marsalis a mnoho ďalších. Vekom sa to trochu mení a človek objavuje inšpirácie nové. Mení sa vkus a začne počuť a rozumieť veciam, na ktoré musí jednoducho dozrieť. Medzi idolmi mám samozrejme muzikantov z iných nástrojov ako Charlie Parker, John Coltrane, Joe Henderson, Elvin Jones, Kenny Kirkland a mnoho ďalších.


Jazz, to je hudobný štýl, kde si každý hudobník hrá akoby svoje sólo a pritom z pódia vychádza ucelená, emóciami nabitá melódia. Je pravda, že akokoľvek dobrí hráči nikdy nezahrajú v rovnakom zložení, rovnakým spôsobom to isté dvakrát po sebe?
Pokiaľ sa jedná o projekt, ktorý má svojich členov, v rovnakom zložení si určite zahrajú. Viem však čo máte na mysli. Keďže improvizácia v skladbe tvorí zvačša 80 % obsahu a jedná sa o improvizáciu, nie o recitovanie niečoho pripraveného, sóla su vždy iné. Doslovne sa už nezopakujú. Maximálne určité fragmenty, inak nazvané frázy či licky, ktoré každý hráč má a tvoria jeho osobný improvizačný „language“.


Ktoré prvky vytvárajú štýl jazzu a sú preň najdôležitejšie?
Z jazzovej evolúcie by som asi menoval tri najdôležitejšie smery, ktoré by aspoň v nejakej forme mali byť citeľné, aby bolo možné hovoriť o jazze. Je to blues, swing a bebop. Samozrejme veľký dôraz sa kladie na rytmus, melódiu či harmóniu. V pestrosti a fantázii sa nešetrí. To, čím sa dnes odlišuje jazz od ostatných žánrov, je dôraz na improvizáciu.


Jazz si vyžaduje špecifických poslucháčov, čo je v našich podmienkach asi trochu zložitejšie. Rokmi postupne získava už svoj trend, ale predsa len, nelákalo Vás vycestovať a uplatniť sa niekde za morom, v kolíske jazzu?
V našich podmienkach to je možno zložitejšie ako v západných krajinách. Hlavne pre cenzúru bývalého režimu. Jazz sa nedočkal veľkej náklonnosti súdruhov. V iných postsocialistických krajinách bolo tomu inak. V Poľsku fungovala jazzová scéna, predávali sa americké platne, fungovali jazzové školy, festivaly a samozrejme kluby. To je jediný dôvod, prečo si ešte dnes ľudia stále hľadajú cestu k jazzu. Pre väčšinu je to niečo nové, v čom neboli kultúrne vychovávaní. Koncertovať v Amerike je samozrejme sen každého Európana. Asi podobne ako sen Američana koncertovať v Európe či Japonsku. V Amerike je silná jazzová scéna najmä v New Yorku. Samozrejme sa teším na každú príležitosť, ktorá sa naskytne.


Jazz sa hrá vo veľkých sálach ale i v menších, komornejších kluboch a baroch. V akom prostredí najradšej hráte Vy?
Nevadí mi žiadny priestor, pokiaľ sú vytvorené dôstojné podmienky. To hlavné, čo potrebujete k podaniu vysokého výkonu, je dobré publikum.


Jazz, to je viacero štýlov a definícii, mnohí jazzoví hudobníci nevedia sami presne definovať hudbu, ktorú hrajú. Ako by ste ho charakterizoval Vy?
Pohľad jazzmana je odlišný od bežného poslucháča. Na jazze si preto všímajú aj problematiku remesla. Či už sú to veci, ktoré sa stanú v interakcii medzi hudobníkmi, čiže hovoríme o hudbe, ktorú dokážu vďaka svojmu nadaniu vytvoriť spontánne na pódiu, alebo to môže byť samotná kvalita prevedenia. Hudba, ktorú hrám, je pre mňa v prvom rade hudba slobody. Hudba, kde sa môžem realizovať a využiť naplno všetky svoje zmysly, schopnosti, city a nápady. To mi ešte žiadna iná hudba nikdy neumožnila.

 

Čím prekvapíte svojich poslucháčov v najbližšej dobe?
Tradične v mojom projekte každoročne absolvujeme niekoľko koncertných turné v spolupráci s americkými muzikantmi. Toho roku to je hlavne aprílové turné so saxofonistom Waynom Escofferrym a augustové turné s pianistom Danny Grissettom. Čo bude asi najväčšou udalosťou, považujem vydanie albumu „Ali“ Lukáš Oravec Quartetu so vzácnym hosťom Bobom Mintzerom. Je to pre mňa doposiaľ asi najvýznamnejšia spolupráca. Bob Mintzer je americký saxofonista, ktorý ma za sebou obrovské úspechy, skúsenosti a spolupráce s najlepšími interpretmi sveta. Do projektu priniesol obrovskú dávku muzikality a inšpirácie. Album nahrávali a kompozične sa podieľali ďalší poprední európski hudobníci . Slovenský bubeník Marián Ševčík, maďarský pianista Kálmán

 

Lukáš Oravec Quartet
Formácia Lukáš Oravec Quartet vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. V Roku 2015 vydáva v poradí druhý album „Piotrology“ a v roku 2016 tretí album kvartetu „Ali“.

 

Lukáš Oravec
študoval na Konzervatóriu v Žiline v roku 2008/2009 bol prijatý na Royal Academy of Music Aarhus (DK). Študoval odbor klasickej hudby u profesora Christiana Steenstrupa a Martina Schustera. Na jeho žiadosť mu bolo umožnené venovať sa štúdiu jazzovej trúbke pod vedením Jakoba Buchanana. v roku 2009/2010 pokračoval v štúdiu na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně (CZ) na katedre vážnej hudby u prof. Jana Brodu a u Jana Přibila na jazzovej interpretácii. Jednou z jeho najväčších skúseností bola v rokoch 2010/2011 stáž na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowice (PL). Študoval na katedre klasickej hudby u prof. Stanislawa Dziewiora a na katedre jazzu pod vedením Piotra Wojtasika. Od roku 2011 sa venuje štúdiu jazzovej interpretácie na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně u profesora Juraja Bartoša a je prijatý na jazzovú katedru Master of Arts City of Vienna University (AT) (2013/2015) do triedy profesora Jörg Engels. Spolupracoval v mnohých bigbandoch a projektoch. RAMA Big Band (DK) v medzinárodných obsadeniach pod vedením Jens Christian Jensena, Geir Lysne, Ian McDougall a mnohými ďalšími. Je členom Big Bandu Gustava Broma a CZ/SK Big Bandu Matúša Jakabčica. Od roku 2012 hrá so svojím projektom Lukáš Oravec Quartet (SK/HU), s ktorým už má za sebou najvyššie ocenenie v súťaži nové tváre slovenského jazzu za “zrelý kolektívny výkon”. Debutový album “Introducing Lukáš Oravec Quartet” vyhral cenu Esprit 2013 za najlepší jazzový album roku. V Roku 2015 získal nomináciu na Radioheads s albumom „Kulosaari“ . Bol súčasťou projektu Sisi Michalidesovej, ktorého album získal cenu Esprit za najlepší album roku. Toho roku sa účastnil ako člen projektu na albume Ľuboša Šrámka, ktorý získlal cenu Radio Heads Awards. Hosťuje a spolupracuje s česko-slovenskou, ale i zahraničnou jazzovou scénou, napríklad s Bob Mintzerom, Vincentom Herringom, Danny Grissettom, Rick Margitzom, Pavlom Wlosokom, Waynom Escofferym, Andy Schofieldom, Radovanom Tariškom, Pete Turner, Jamil Sheriff, Mariánom Ševčíkom, Lubošom Šrámkom, Benito Gonzalezom, Essiet Okon Essietom, Lászlom Süle, Ondřejom Štveráčkom, Hannu Rantanen, Kalman Oláh, Gábor Bolla a mnohými ďalšími. Ocenenia

 

2005 - 1. place in I. category and allover winner in trumpet competition of Conservatories Slovakia.
2007 - 1. place in II. category in trumpet competition of Conservatories Slovakia
2007 - 1. place in international festival of brass orchestras Rybnik 2007, Poland.
2012 - Price for convincing interpretation, competition new Faces of Slovak jazz
2012 - Lukáš Oravec Quartet - Highest price - for sophisticated collective playing, competition new Faces of Slovak jazz
2014 - CD Lukáš Oravec Quartet „Introducing“- won the award ESPRIT for the best Slovak album of the year
2015 - CD Sisa Michalidesová „Dream Rhapsody“ - won the ESPRIT award for the best Slovak album of the year
2016 - CD Ľuboš Šrámek E.E.A. „White Dream“ – won the Radioheads awards for the best Slovak album of the year
Diskografia:
Ako líder:
2016 - Ali - Lukas Oravec Quartet feat Bob Mintzer
2015 - Kulosaari - Kaunis Five
2015 - Piotrology - Lukáš Oravec Quartet feat Vincent Herring & Kalman Olah
2013 - Introducing - Lukáš Oravec Quartet feat Radovan Tariška
Ako sideman:
2016 ‐ Correspondance – Rozhlasový Big Band Gustava Broma
2015 - Dream Rhapsody - Sisa Michalidesová feat Benito Gonzalez
2014 - Tales from My Diary - Nikolaj Nikitin Ensemble feat Miroslav Vitouš
2014 - White Dream - Ľuboš Šrámek E.E.A. feat Peter Erskine
2011 ‐ Balkansambel

 

 

Text: www.lukasoravec.com, Jana Krivdová

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy