• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Lomnický štít len kúsok od slnka a hviezd

DSC2621

 

Lomnický štít je druhým najvyšším vrchom Tatier, Slovenska a celých Karpát. Patrí medzi najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie štíty Vysokých Tatier. Výška tohto tatranského vrcholu sa udáva v rozpätí od 2 632 – 2 634 metrov nad morom. Lomnický štít má aj svoju históriu. Kedysi ho volali Dedo a Spišiakmi bol považovaný za najvyšší vrch Tatier. Na jeho severných svahoch dolovali v 18. storočí štyri generácie kežmarských Fábryovcov malachyt a striebro dúfajúc, že objavia zlato. Okolo roku 1760 – 1790 sa Jakub Fábry dostal z Medených lávok až na končiar Lomnického štítu. Cestu z Lomnického štítu cez Lomnické sedlo do Skalnatej doliny našli pravdepodobne taktiež členovia jeho rodiny. Južné svahy boli v tom čase už známou lokalitou poľovníkov z okolitých dedín. 

 

DSC2478

 

DSC2652

 

O tom, kto ako prvý zdolal tento majestátny štít, je viacero verzií. Podľa niektorých zdrojov to bol kežmarský učiteľ Dávid Frohlich v roku 1615. Niektorí historici sa však prikláňajú k tomu, že išlo pravdepodobne o Kežmarský štít. Medzi prvý, zdokladovateľný výstup, patrí už spomínaný výstup Jakuba Fábryho z Medených lávok. V roku 1793 vykonal anglický cestovateľ Robert Townson prvý turistický výstup z Malej Studenej doliny na Lomnický štít. Už vtedy zistil barometrickým meraním takmer presnú výšku Lomnického štítu (2 633 m n.m.). Zimné výstupy sú známe od r. 1891, prvý takýto výstup uskutočnil Teodor Wundt a vodca Jakub Horvay. Zaužívaná súčasná klasická trasa na Lomnický štít začína v Tatranskej Lomnici, odkiaľ sa dá vyviesť lanovkou na Skalnaté pleso a odtiaľ lanovkou do Lomnického sedla, kde začína samotný výstup. Trasa sa radí medzi pomerne ľahké výstupové trasy, s horolezeckou obtiažnosťou do II. stupňa a prevýšením cca 460 m. Výstup začína juhozápadnou hranou, odkiaľ je vidieť Prostredný hrot a Malú Studenú dolinu. Ďalej sa stúpa už v naviazaní, je to Emericiho cesta, stará výstupová cesta cez žľab „Pod podperou“ na Lomnický štít. Zostup vedie najskôr po juhozápadnej hrane a potom cez žľab, istený reťazami. Neskôr sa z tejto trasy odbočí a opäť zostúpi na juhozápadnú hranu cez tzv. Mojžišov prameň.
Pre tých, ktorí majú rešpekt pred horskou turistikou alebo chcú vrchol navštíviť aj s rodinou a deťmi, je možnosť vyviesť sa na vrchol lanovkou. Táto možnosť patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám. Unikátna visutá červená lanovka premáva medzi Skalnatým plesom a Lomnickým štítom, je zavesená na lane dlhom 1 867 metrov. Prekonáva výškový rozdiel 868 metrov a poskytuje prvé nádherné výhľady na okolie. V južnej stene ju predtým držala len jedna podpera, avšak po generálnej rekonštrukcii už ani tú nepotrebuje. Tento náročný úsek visutej lanovky bol prvýkrát spustený v roku 1940. Tatry tak dostali na svoju dobu skutočne unikátne dielo, ktoré svojimi parametrami nemalo do roku 1958 vo svete páru. Medzi zaujímavosti na vrchole štítu patrí aj slnečná ambasáda, ktorú je možné vidieť a prečítať si prvé informácie o nej hneď po vystúpení z kabíny. Je to symbolické veľvyslanectvo Slnka, jediné zastúpenie Slnka na svete. Vzniklo, aby sa ľudia na Zemi mohli navzájom obdarovať slnečnými lúčmi. Má aj svoje stránky a vlajku. Samozrejme ide o milú charitatívnu symboliku, avšak s určitou spojitosťou, keďže sa observatórium priamo na štíte venuje aj skúmaniu Slnka.
Štýlová kaviareň Dedo na vrchole štítu poskytuje príjemné prostredie na krátky odpočinok. Kto ešte viac ..., vidieť a zažiť ojedinelý východ a západ slnka s jeho dennou a nádhernou hviezdnou nočnou oblohou akoby tesne nad hlavou, môže využiť jedinečnú možnosť stráviť noc medzi končiarmi Vysokých Tatier v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe vo výške 2 634 m n.m.
Lomnický štít poskytuje za dobrého počasia skutočne nádherné výhľady nielen na okolité štíty našich najmenších veľhôr sveta - Vysoké Tatry ale aj na poľskú časť Tatier a takmer na polovicu Slovenska. Prechádzajúc sa po vrchole štítu a vnímajúc všetku tú nádheru, človek cíti akúsi väčšiu uvoľnenosť a šťastie.

 

DSC 0681

 

 

Text: Jana Krivdová
Foto: Milan Hanko

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy