• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Potulky zimnou prírodou

fotolovci filip mrocek

 

fotolovci jakub mrocek

 

Príroda skrýva množstvo tajomstiev, často prekvapí nezvyčajnými okamihmi, zachytiť ich voľným okom, či objektívom fotoaparátu nie je vždy jednoduché. Nadšenie, odhodlanosť, vytrvalosť. Tri základné vlastnosti fotolovca, ktoré má Filip a Jakub Mrocek. Odmalička ich príroda fascinovala a zaujímala. Preto sa jej snažili porozumieť a spoznať skrytý život jej obyvateľov čím ďalej, tým viac. Významnú úlohu v ich príbehu zohrávajú nielen ich najbližší, ale aj strýko Lukáš, ktorý ich k prírode viedol. Mnohému sa naučili práve od neho.


Túžba zachytiť prchavé momenty v prírode inšpirovala Filipa a Jakuba k myšlienke zver nielen pozorovať, ale aj fotiť. A to sa stalo náplňou nasledujúcich rokov ich života a je ňou až doteraz. Záľube venujú veľa voľného času a príroda ich neprestáva fascinovať.

 

bazant polovny filip mrocek 3

 

mysiak lesny filip mrocek

 

Filip a Jakub svojimi objektívmi fotoaparátov neustále zachytávajú nádherné momenty voľne žijúcich zvierat a prežívajú neopakovateľné príbehy.


V každom ročnom období sú to nové zachytené momenty. Aj v zime, keď príroda odpočíva pod vrstvou studeného, bieleho snehu, je možné počas prechádzok alebo potuliek prírodou natrafiť na mnohých jej obyvateľov. Na tých, ktorí nespia zimným spánkom. Príjemným zážitkom bolo včasné ranné stretnutie s menšou skupinou srncov a srniek. Voľne postávali v priestranstve, pohybom uší a čuchom vetrili, či je všetko v poriadku. V jednej chvíli sa naše pohľady akoby stretli, chvíľu spozorneli a keď zistili, že im nič nehrozí, voľne a bez obáv sa presunuli o trochu ďalej. Srnčiu zver môžeme vidieť v rodovo príbuzných skupinkách iba v zime, v lete žije zväčša samotársky. Vo väčších čriedach môžeme vidieť len srnčiu zver žijúcu v poli. Každý zdatný a zdravý srnec sa snaží ovládať určité teritórium, to si značkuje hrabankami a otĺkaním parožkov o konáre stromov a kríkov.

 

srnec lesny jakub mrocek


Šantivé zajace poľné si to zase namierili akoby priamo k nám, až v poslednej chvíli zastali a bleskovo zmenili svoj smer. Dokážu rýchlo kľučkovať a ich odskoky bývajú neraz 5 až 7 metrov dlhé. Zajac poľný žije zväčša samotársky, cez deň leží stúlený vo svojom ležovisku, v zime zase rád zalíha v starej oráčine.

 

zajac polny filip mrocek


Zachytiť zaujímavé fotky vyžaduje veľakrát mnoho trpezlivosti. Boli dni, kedy sme domov prišli celí mokrí, zablatení, premrznutí, hladní či unavení. Každé takéto čakanie však prináša so sebou aj výsledky. Z našich operencov sa nám podarilo v zime zachytiť fotoobjektívom statného myšiaka lesného. Ten dokáže celé hodiny krúžiť na širokých krídlach, svojim vynikajúcim zrakom pátra po možnej koristi, na ktorú útočí strmhlavým letom s napoly roztvorenými krídlami.


V nížinných a lužných presvetlených porastoch s bohatým krovinovým podrastom veľakrát stretávame našu najbežnejšiu poľovnú zver, bažanta poľovného. Či už je to výrazne sfarbený samec alebo menej nápadná sliepka bažanta poľovného, každé takéto stretnutie je milým zážitkom. V zime sa bažanti živia vyhrabávaním rastlinnej ale aj živočíšnej potravy spod snehu, ak potravy ubúda, musia sa prikrmovať.


Ústia riek, hladiny rybníkov a jazier sú miestom, kde je často vidieť rozprávkovo pôvabného vtáka, labuť veľkú. V zimnom období môže snehobiele perie labutí získať aj popolavejšiu farbu, čo však vôbec neuberá na ich kráse a elegancii. Milé okamihy sme zažili aj pri fotení volavky popolavej, ktorá pôsobí prísnejším dojmom, či pri fotení našich menších operencov, sýkorky belasej, sojky škriekavej a slávika červienku.

 

slavik cervienka filip mrocek

 

 

Text: www.fotolovci.sk, Jana Krivdová
www.fotolovci.sk

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy