• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

„Večné mesto“ RÍM

20160915 113944

 

Navštíviť Rím, hlavné a najväčšie mesto Talianska s takmer 3 miliónmi obyvateľov, je akoby ste sa ocitli na mieste plnom starobylých príbehov a tajomstiev, mieste s bohatou históriou, obdivuhodným umením a osobitým štýlom. Je postavené na siedmich pahorkoch – Palatín, Kapitol, Quirinál, Esquilín, Viminál, Caelius a Aventín a leží na dvoch riekach Tiber a Aniene. Samotná existencia mesta siaha až 2 800 rokov dozadu. Počas tohto obdobia prešiel mnohými zmenami.

 

20160916 181915

 

Rím je vďaka svojej neopakovateľnej atmosfére nádherný v každom ročnom období. Prechádzajúc sa po všetkých jeho námestiach, uliciach, či malých, menej rušných uličkách, návštevou historických pamiatok, múzeí a kostolov objavíte pôžitky, ktoré toto mesto ponúka. Najznámejšou dominantou a pamiatkou je Koloseum - symbol večného Ríma. V roku 72 ho dal vybudovať Vespasianus, ale oficiálne ho dokončil v roku 80 cisár Tita. V dávnych dobách bolo toto miesto dejiskom gladiátorských súbojov a zápasov s divými zvieratami. K unikátnym a najzachovalejším pamiatkam patrí Panteón (Pantheon) – jedna z najvznešenejších stavieb na svete. Nachádza sa na námestí Piazza della Rotonda. Táto stavba je staršia takmer o storočie ako Koloseum, bola postavená v roku 27 p.n.l. Očarí svojim exteriérom ale i interiérom s nádhernou farebnou mramorovou dlažbou a bronzovými dverami. Vo vnútri sa nachádzajú aj hrobky známych panovníkov, poradcov a svätcov. Sú tu pochovaní talianski králi Viktor Emmanuel II., Umberto I. a maliar Rafael. Vatikán – štát v štáte, aj takto ho mnohí definujú, patrí svojou rozlohou 0,44 km2 k najmenším štátom sveta. Nachádza sa tu prvá kresťanská bazilika postavená v Ríme, Bazilika svätého Petra (Basilica di San Giovanni in Laterano). Dodnes slúži ako katedrála a sídlo pápeža. Vatikánske múzeá patria k najväčším múzejným komplexom na svete, pozostávajú z viac ako tisícky múzeí a galérií. Veľké námestie, ktoré sa rozprestiera pred bazilikou, je plné najmä počas sviatkov. Veľkou slávnosťou je Veľká noc, kedy do Ríma prichádzajú katolícki pútnici z celého sveta. Na Veľký piatok sa koná procesia nesenia kríža, sprievod začína v Koloseu a prechádza na Kapitol. V bežný deň si na tomto námestí môžete odpočinúť a vychutnať krásu a pokoj tohto neobyčajného miesta. V Ríme vládne aj silná mariánska úcta. Na mnohých miestach, je ich viac ako päťsto po celom meste, vidieť oltáriky, obrázky a chrámy zasvätené Panne Márii. Všetci Rimania poznajú Madonnelle (malé Madony), ktorým vzdávajú úctu bez ohľadu na to, či sú veriaci alebo nie.

Najznámejším hradom v Ríme je Anjelský hrad (Castel Sant’Angelo)- hrad ochraňujúci živých aj mŕtvych. Jeho výstavba sa začala ešte v roku 130 p.n.l. Hrad má nezvyčajný kruhovitý tvar a jeho pätnásť metrov vysoké hradby skrývajú mnoho príbehov a legiend. Podľa jednej z nich sa tu zjavil archanjel Michael. Hodiť mincu a niečo si pri tom želať, môžete na námestí Piazza di Trevi, kde sa nachádza najznámejšia fontána v Ríme - Fontana di Trevi.

 

„Večné mesto“ Rím,
je skutočne večné.
Večné svojou históriou,
príbehmi, štýlom,
ktoré obdivuje celý
svet.

 

20160916 170344

 

20160915 135555

 

Postavil ju Niccolo Salvi v polovici 18. storočia podľa návrhov Berniniho, ktorý fontánu vypracoval do najmenších detailov. Na jej vrchu stojí socha Neptúna. Fontána je súčasťou paláca Poli. „Nesmrteľnou“ sa stala aj vďaka účinkovaniu vo Felliniho filme La Dolce Vita (Sladký život). V zozname svetového dedičstva UNESCO je zapísaná Sixtínska kaplnka – nádherná stavba a súčasť Apoštolského paláca. Dal ju postaviť pápež Sixtus IV. S najkrajším parkom Ríma Pinicio je prepojené najhlavnejšie námestie Piazza del Popolo (Ľudové námestie). V strede námestia sa týči obelisk, ktorý sem bol privezený z Egypta v roku 10 p.n.l. ako symbol víťazstva Ríma nad Egyptom. Pod povrchom Ríma sa nachádza niekoľko kilometrový komplex chodieb, kde sú aj staré pohrebiská. Patria k prvým katakombám. Konali sa tu mnohé pochody a bohoslužby. Bizarnú dekoráciu v podobe rámikov a svietnikov, vyrobených z ľudských kostí a makabrózne kaplnky nájdete na Cintoríne Capuchin. V Museo e Galleria Borghese môžete obdivovať nielen unikátnu súkromnú zbierku kardinála Scipione Borghese, jedného z najväčších zberateľov umenia všetkých čias, ale aj majstrovské diela od Belliniho, Botticelliho, Giorioneho, Veroneseho, Guercina, či Rubensa. Palazzo Massimo alle Terme (Národné rímske múzeum), ukrýva jednu z najkompletnejších zbierok antického rímskeho umenia vo svete. Obdivovať môžete nádherné fresky, bronzové sochy, mramorové sochy bohov a cisárov, mozaiky, mince aj šperky. Okrem mnohých múzeí môžete navštíviť aj obchodné, politické a náboženské centrum starovekého Ríma a miesto starovekých vykopávok - Forum Romanum (Foro Romano). Pahorok Pincio s priľahlým parkom ponúka nádherný výhľad na katedrálu sv. Petra a celé jej okolie. Ak počas všetkých tých prechádzok vysmädnete, nebojte sa napiť zo železných studní s kohútikmi, na ktoré veľmi často narazíte. Čerstvá voda, bohatá na vápnik vás nielen osvieži ale dodá vám aj silu na ďalšie prechádzky Rímom.

 

20160915 184812

 

20160915 104424

 

Skutočnú rímsku štvrť môžete vidieť na Trastevere, je to miesto s pravými domácimi obyvateľmi a pravými talianskými reštauráciami. V tejto štvrti je najväčší ruch koncom júla, kedy sa počas festivalu Festa di Noantri naplnia jej ulice pouličným divadlom, stánkami s chutným jedlom a ručne vyrábaným tovarom. Od júna do septembra je Rímske leto (Estate Romana), počas tohto obdobia sa konajú letné festivaly, Rím ožíva hudbou, letným kinom a pouličnými predstaveniami. Inak to nie je ani na ostrove Tiberina, kde sú v lete otvorené mnohé bary a stánky a konajú sa tu viaceré koncerty. Počas nekonečného festivalu, žije koncertami pod holým nebom aj Testaccio, k atraktívnym patrí najmä jazzový koncert vo Villa Celimontana. Kúpele cisára Caracallu a bazilika San Clemente sú centrom baletných vystúpení. Teatro dell’Opera, Teatro Nazionale a Teatro Brancaccio patria medzi najznámejšie rímske divadlá. Popri hudbe, ktorej tóny znejú v parku Circus Maximus, môžete počuť aj povzbudzovanie hráčov, ktorí tu len tak priateľsky hrajú futbal, alebo rozhovory tých, ktorí tu trávia príjemný deň piknikom. Zabaviť sa môžete v puboch, vínnych baroch a nočných kluboch, príjemne posedieť si zase môžete v mnohých kaviarňach a krčmičkách, kde pri pití cappuccina alebo dobrého talianskeho vínka určite nasajete typickú rímsku atmosféru. K Taliansku neodmysliteľne patrí móda, či už v odievaní alebo v bytovom dizajne. Pri prechádzkach známymi obchodnými štvrťami a ulicami, ale aj menej frekventovanými uličkami natrafíte na veľmi pútavé výklady obchodov. Je jedno, či ide o značkové oblečenie, obuv, šperky, bytové doplnky alebo knihy a starožitnosti, vždy je to niečo, čo zaujme a navedie ku kúpe. Nejedna z nás predsa túži mať doma kabelku alebo topánky z jemnej talianskej kože. Nákupné štvrte sú okolo Via del Corso a Via Condotti, kde sú pre náročnejších obchody s najznámejšími značkami. Cenovo dostupnejší tovar je možné kúpiť na Via Cola di Rienzo, v okolí Via del Tritone, Campo de’Fiori a Pantheónu.

 

20160915 153508

 

20160917 151437a

 

No a z Ríma samozrejme nemôžete odísť bez chuťového zážitku z pravej talianskej kuchyne. Či už je to chrumkavá pizza s tenkým okrajom, ktorej lahodná vôňa sa šíri od včasného rána ulicami, zohriate alebo studené sendviče panini, pečená sladkovodná treska (bacala), alebo lahodná zmrzlina (gelato), ktorú nájdete na každom rohu. Carciofi alla romana (artičoky na rímsky spôsob), Puntarelle (šalát z čakanky), spaghetti alla “Carbonara” (špagety Carbonara), Abbacchio alla “scottadito” (jahňacie), Coda alla “vaccinara” (hovädzí guláš), či Cornetti alla nutella, to je len pár špecialít, ktoré ponúkajú reštaurácie (Ristorante), ktorých je najmä v centre Ríma neúrekom, ale aj rodinné podniky (Trattoria) s domácou kuchyňou. V hostinci (Osteria) vás srdečne obslúžia niekoľkými jedlami a nekonečným množstvom vína. No a samozrejmosťou sú pizzerie, ktoré majú okrem pizze v jedálničku aj obľúbené špagety (spaghetti), cestoviny (pasta) a mäsité a bezmäsité jedlá. Trippa (držky), sú tradičným rímskym jedlom.
Ak si na poludnie budete práve pochutnávať na dobrom jedle, je možné, že vás vyruší salva z dela. To len kanón na námestí Piazza Garibaldi vypálil salvu smerom k Tiberu, ako znak pravého poludnia a znamenie na rozozvučanie zvonov na vežiach. Je to tradícia, ktorá vás aspoň na chvíľu vráti do 19. storočia.
„Večné mesto“ Rím, je skutočne večné. Večné svojou históriou, príbehmi, štýlom, ktoré obdivuje celý svet.

 

 

Text: Jana Krivdová
Foto: Tomáš Ižvolt

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy