• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Mariones - Barbora Mihoková

marionet012

Je absolventkou Strednej umeleckej školy v Prešove a marketingovej komunikácie na UCM v Trnave. Rada vymýšľa originálne veci a vie sa pre ne nadchnúť.

marionet020

Tvorivý svet, kde každá osobnosť môže mať milú bábkovú podobizeň.

Prečo práve názov Mariones a čo toto slovo charakterizuje?
Mariones je názov, ktorý som po dlhšej úvahe odvodila od slova marioneta, no zároveň som chcela, aby slovo bolo nové. Marioneta je bábka vedená zhora pomocou nití alebo silonových tenkých lán, ktorá visí na vodiacej tyči a pomocou nej sa ovláda. Vizuálne aj pohybovo je najbližšia ľudskej postave.


Aké veľké marionety zhotovujete a aké materiály používate na ich celkovú tvorbu?
Moje marionety sú vysoké približne 45 cm. Telá vyrábam z dreva a hlavy zo špeciálnych hmôt – drevitej a papierovej, ktoré sú po vyschnutí veľmi pevné. Na oblečenie zháňam také látky, vzory a materiály, ktorými čo najvernejšie napodobním jedinečný odev danej osoby, no ktoré sú zároveň dostatočne tenké a jemné, aby marionete umožnili prirodzený pohyb. Látky podľa potreby farbím farbami na textil, prípadne namaľujem aj nadpisy, aby sa oblečenie čo najviac podobalo. Rukávy by mali byť dlhé, aby zakrývali spoje - “kĺby”, v ktorých sa ruky ohýbajú. Keďže cez odev vedú silony, bábky sa po vyviazaní už neprezliekajú.

 

Akú predlohu potrebujete na zhotovenie marionety?
K výrobe potrebujem fotky ako predlohu: tvár spredu a z profilu (čím viac fotiek, tým lepšie) a fotku celej postavy v oblečení, aké mám bábke ušiť.


Koľko asi trvá zhotovenie marionety?
Keďže výroba jednej bábky trvá približne 3 týždne a zatiaľ ju urýchliť neviem, je dôležité, aby sa mi záujemcovia ozvali v dostatočnom časovom predstihu. Na detailoch objednávky sa dohodneme e-mailom alebo telefonicky, prípadne mi môžu napísať správu aj na facebook. Teším sa na každú zaujímavú spoluprácu.

 

Zhotovíte marionetu, odovzdáte ju klientovi... Čo Vás na tejto práci najviac teší?
Teší ma, keď sa môžem podieľať na radosti iných, keď je bábka nečakaným a prekvapivým darčekom pre niekoho, o kom sme si mysleli, že sa mu už nič nové a prekvapivé darovať nedá. Marioneta ako darček k jubileu, pod stromček, k výročiu, či ako svadobný dar, má schopnosť rozosmiať a urobiť radosť. Verím, že moje marionety robia ľuďom radosť.


text: Jana Krivdová, Barbora Mihoková
foto: Maroš Fabian
www.mariones.eu 

marionet001

 

marionet004

marionet011

marionet013

marionet003

 

 

 

 

 

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy