• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Miki Knižka - horský vodca

kniizka018

Majestátne hory skrývajú v sebe neobyčajnú silu, kráčajúc krok za krokom, naberá každý okamih v nich zmyselnú hĺbku. Tlkot vlastného srdca, zvuk skál a ozvena nekonečnej prírody sprevádza každého, kto sa vyberie na ich vrchol ...

kniizka008

kniizka005

Svoje o tom vie aj Miki Knižka - skúsený horský vodca, ktorý vyrastal pod Tatrami. Lezenie je jeho vášňou, je to to, čo ho baví a napĺňa. Plní sny aj tým, ktorí naberú odvahu, aby zažili presne ten istý pocit. Neustále posúva hranice svojich schopností, odmenou sú mu nádherné pohľady na nekonečné štíty. V prestížnej a náročnej Sherpa Rallye dosiahol víťazstva, zúčastnil sa Salomon Trophy a mnohých ďalších skialpinistických pretekov, horských behov a duatlonov.

kniizka014

Odkedy sa venujete tomuto extrémnemu športu - lezeniu?
Lezenie nie je pre mňa extrémny šport, lezenie je pre mňa životný štýl. Lezeniu sa venujem od svojich sedemnástich rokov.


Čo vás zlákalo a naďalej láka na lezecké cesty? Kde bol váš prvý výstup?
Lezecké cesty sú pre mňa výzva a ja rád posúvam svoje hranice a kladiem si stále nové ciele a výzvy. Som aj vášnivý cestovateľ a veľmi ma láka spoznávanie nových miest. Môj prvý lezecký výstup som absolvoval v Tatrách na Žabieho koňa a Voliu vežu.

 

Ktoré lezecké oblasti patria medzi vaše najobľúbenejšie?
Jednoznačne sú to Vysoké Tatry ale zároveň, keďže som veľa rokov žil v Kanade, tak aj miestne kanadské hory.


Máte za sebou mnoho lezeckých výstupov. Určite sú medzi nimi aj také, ktoré sú na „vrchnom rebríčku“ vašich výstupov. Ktoré sú to?
Nemám žiaden rebríček výstupov, pre mňa je každý výstup a skúsenosť z výstupu jedinečná a je jedno, či je výstup ľahký alebo ťažký, skôr je pre mňa dôležité s kým výstup absolvujem a čo spolu zažijeme.


Ktorý zážitok bol pre vás zatiaľ „najsilnejší“?
Tým, že nemám rebríček, tak je pre mňa ťažké odpovedať na túto otázku, lebo každý zážitok z výstupu je iný a výnimočný.


Bol aj taký, pri ktorom ste si už mysleli, že je ten posledný?
Áno, naposledy na neúspešnej expedícii na horu Makalu v roku 2015. Počas našej expedície sme zažili veľké zemetrasenie v Nepále , pri ktorom zahynuli ľudia o dolinu vedľa pod Everestom. My sme mali to šťastie, že nikto nezomrel. Ja som sa práve v tej chvíli ocitol medzi dvoma obrovskými kamennými lavínami, kde som netušil v tej chvíli, že ide o lavínu, ale myslel som si, že sa celý vrch zosúva. V tú chvílu som si myslel, že nadišiel môj koniec. Napadlo ma, že po týchto lavínach na mojom pravoboku a ľavoboku príde ešte tretia, ktorá ma zvalcuje. Našťastie sa moje obavy nevyplnili a ja som si uvedomil, že lavíny boli spôsobené mohutným zemetrasením.


V prestížnej a náročnej Sherpa Rallye ste dosiahol vynikajúce výsledky, aké umiestnenie ste získal, aké sú Vaše spomienky na toto podujatie?
Tieto preteky som vyhral 5 krát. Sú to preteky s hromadným štartom, kde každý chlap nesie 60 kg a ženy po 20 kg. Bolo to nádherné obdobie v mojom živote, veľmi rád na to spominam. Každý rok sme sa takto po sezóne stretávali, pretože počas sezóny väšinou na to nie je čas.


Máte popri lezení a skialpe čas aj na iné záujmy?
Popri mojej práci a rodine mám toho času už menej, ale v poslednej dobe si nájdem čas na cestný bicykel.

 

Precestoval ste Aljašku, vyliezli ste 7 šesťtisícoviek v Južnej Amerike, mnoho zážitkov ste si priniesol z Thajska ... Vašou srdcovkou je však asi Kanada, kde ste istý čas aj žil. Aké spomienky máte na tieto časy a prečo práve Kanada?
Kanada je pre mňa jedna z najkrajších krajín na svete a to do dnes platí. V Kanade som strávil 11 rokov svojho života a ešte stále som ju neopustil a vraciam sa tam každú zimu. Mám z tadiaľ nádherné spomienky. Kanada je charakterom krajiny podobná nášmu Slovensku, sú tam krásne ihličnaté lesy a nádherné hory, ktoré majú obrovské rozmery a ponúkajú ľuďom, ktorí majú radi lezenie, lyžovanie a skialpinizmus, tie najlepšie podmienky na svete.

kniizka017

kniizka013

Ste zakladateľom firmy Mountain Pro Guiding, ktorá ponúka služby skúsených horských vodcov, kurzy, heliskiing a kompletné plánovanie teambuildingov a výletov nielen v našich horách, ale orientuje sa aj na vodenie po celom svete. Ktoré „destinácie“ patria k najpreferovanejším ?
Už spomínaná Kanada, keďže práve do Kanady zvyknem brávať ľudí a to hlavne v zime na skialpinizmus a heliskiing, ale často navštevovaným miestom je aj Južná Amerika, ktorá patrí medzi moje srdcové záležitosti. Ďalej sem patria kopce v Európe ako Mount Blanc, Matterhorn, ale taktiež sa mi pracovne často podarí dostať na miesta pre mňa menej typické ako je Čína, Kirgizstan, Gruzínsko a podobne.

Aké kurzy ponúkate a na čo sú predovšetkým zamerané?
Ponúkame skialpinistické, lavínové kurzy, kurzy lezenia, ferratové kurzy. Cieľom našich kurzov, najmä skialpinistického a lavínového, je zdokonaľovať sa, respektíve predávať ľuďom informácie, aby sa dokázali pohybovať v zimnom teréne, čo najbezpečnejšie sa vyhli potencionálnym nebezpečným situáciam a vyhli sa pádu lavín.


Ako jediný na Slovensku a v Čechách ponúkate špecialitu – heli-skiing v Kanade, čo je vlastne lyžovanie na prašanovom snehu v divokej panenskej prírode za pomoci helikoptéry. Ako prebieha takéto lyžovanie a komu je predovšetkým určený tento druh lyžovania?
Heliskiing je vlastne najvyššia možná úroveň lyžovania. Pre vášnivých lyžiarov je heliskiing tá najvyššia méta, ktorú môžu v živote dosiahnuť. Ak človek rád lyžuje vo voľnom panenskom snehu, tak Kanada je absolútne najlepšia destinácia na tento druh športu. Tento šport je určený dobrým lyžiarom, ktorí sú schopní lyžovať bez problémov na “čiernych” zjazdovkách v lyžiarskych strediskách. Zväčša je takýto program organizovaný na 7 dní, ale namiesto lyžiarskych vlekov vás po celý deň vynášajú do panenských prašanových terénov na helikoptére a vy máte obrovské neporušené biele pláne iba pre seba.


Je heliskiing len pre adrenalínových alebo aj pre tých menej zdatných lyžiarov?
Nie je to iba pre adrenalínových lyžiarov, ale aj pre dobrých zdatných lyžiarov, ktorí sú schopní zlyžovať aj “čierne” zjazdovky. Veľa ľudí má predstavu o heliskiingu, že sa skáče z helikoptéry a že sa lyžujú iba strmé terény plné skokov, ale to nie je pravda. Heliskiing je aj pre normálnych lyžiarov, ktorí sú aspoň trochu zdatní, čiže pre široký okruh ľudí.


Aká výstroj je potrebná?
Na heliskiing si musíte so sebou zobrať iba lyžiarky a klasické zimné oblečenie. Lyže, palice, snowbord, lavínovú výbavu, vysielačku, batoh, máte automaticky zabezpečené od nás.


Aké sú vaše ďalšie plány do budúcna?
Plánov do budúcna je viac, ale nerád o nich vopred rozprávam. Stále mám pred sebou nejaké ciele a výzvy, ktoré by som v dohľadnej dobe chcel uskutočniť.


www.mountainproguiding.comkniizka016

kniizka012

kniizka015

kniizka007

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy