• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Čaro zimnej turistiky - Zbojnícka chata (1 960 m.nm.)

zbojnicka010

 Príroda je krásna v každom ročnom období. Na jar omamujúca svojou sviežou zelenou farbou a vôňou prvých púčikov kvetov a listov, v lete zafarbená do zlatista teplými slnečnými lúčmi, na jeseň hýriaca pestrosťou farieb. Svoje osobité a skutočne nezabudnuteľné čaro má aj zima.

 

 

zbojnicka004zbojnicka011

Prechádzky, či dlhšie túry zimnou prírodou patria k nezabudnuteľným zážitkom

Vybrali sme sa na Zbojnícku chatu (1960 m n.m.) vo Vysokých Tatrách. Cesta viedla chodníkom na Hrebienok, nasledovala malá zastávka pri Bilíkovej chate, kde sme zbehli po zelenej značke. Odtiaľ bol už len kúsok k Studenému potoku s vodopádmi, vyhľadávanému turistickému miestu, ktorý aj v zimnom období vytvára prekrásne, snehom a ľadom pokryté kaskády a katarakty. Pozdĺž vodopádov, z ktorých najznámejší je Obrovský vodopád, Malý a Veľký vodopád a Dlhý vodopád, vedie niekoľko značkovaných turistických chodníkov. Po červenej značke sme sa dostali k Rainerovej chate, kde sme si dali vynikajúci horúci čaj a odtiaľ bol už po modrej značke nádherný
výstup na Zbojnícku chatu. Celú túru nás sprevádzalo slniečko a vŕzganie čerstvo napadaného snehu pod nohami. Nasávali sme čerstvý vzduch a kochali sa fascinujúcimi pohľadmi na okolitú prírodu a majestátne tatranské štíty. Doplnkom toho všetkého boli kryštáliky snehu na konároch kosodrevín, či zamrznuté ľadové cencúle s bizarnými tvarmi. Je to niečo, čo sa skutočne ťažko opisuje. Je to ako v rozprávkovej krajine. Veď aj slávny rozprávkar H.Ch. Andersen napísal: „Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherne vydanie“. A tak je to aj v zime. Zimná turistika jednoducho rozbúcha srdce každého milovníka turistiky. Samotná príroda a pokoj ďaleko od más a ruchu sú pravým pohladením pre telo a dušu.zbojnicka001

Túra bola pomerne nenáročná, boli však úseky, kde bolo treba dávať väčší pozor pre zľadovatený terén, pre väčšiu pohodu pomohli na istených miestach aj reťaze. Na Zbojníckej chate nás privítal brechot domáceho psíka. Po krátkom občerstvení a príjemnej obsluhe sme sa vybrali na cestu naspäť. Pri zimnej turistike treba myslieť aj na to, že dni sú kratšie, oveľa chladnejšie, pohyb v snehu je pomalší a na ľadových úsekoch nebezpečný. Cesta z chaty bola rovnako pohodová, pred ľadovými úsekmi sme však nahodili už „mačky“. Spolu s teleskopickými paličkami, ktoré by pri zimnej túre mali byť samozrejmosťou, boli skvelým istiacim prvkom. Nepodcenili sme ani správny výber turistického oblečenia, vhodnej obuvi, ochrany očí a pleti. Slnko akosi rýchlo zapadlo, čelovky nám perfektne poslúžili v poslednej tretine turistiky. Kryštáliky snehu sa pri ich osvetlení neskutočne trblietali. Cestou späť sme si stihli pri kávičke trochu podebatiť s milým personálom (Gabika, Marek a Marek) v Bilíkovej chate.Odtiaľ nasledoval už len krátky výstup na Hrebienok a cesta k parkovisku.
Pred každou horskou turistikou sa odporúča sledovať počasie a svoju výstroj pripraviť aj na prípadné zmeny počasia. V zime sú pre turistov sprístupnené chodníky len k celoročne otvoreným vysokohorským chatám (okrem chaty na Rysoch, kde je chodník uzavretý).
O aktuálnom stave turistických chodníkov sa vždy informujte na Horskej záchrannej službe (www.hzs.sk) alebo v Turistickom informačnom centre: 

Starý Smokovec +421 (0)52 442 34 40, Tatranská Lomnica +421 (0)52 446 81 19, Štrbské Pleso +421 (0)52 449 23 91.

 

Foto: Peter Minárik

zbojnicka014

zbojnicka015

zbojnicka016

zbojnicka012

mapauprava

www.zajo.net

www.asolo.sk

www.sothys.sk

www.vertical.cz

www.optimalsport.sk

www.suunto.sk

partneriuprava

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy