• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

COSMOS Discovery - svetová výstava o kozmonautike

cosmos014

Na svetovej výstave o kozmonautike Cosmos Discovery prežijete naozajstné príbehy hrdinov, uvidíte stovky originálnych exponátov.

cosmos003

cosmos006

Usporiadateľská agentúra JVS GROUP obohatila koncept výstavy aj o zaujímavé informácie, historické súvislosti a exponáty mapujúce kozmický výskum na Slovensku. Vďaka spolupráci so SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity) uvidíte projekt prvej slovenskej družice, ktorá bude onedlho vypustená na obežnú dráhu okolo Zeme.


Každý návštevník uvidí stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných kozmických letov od historického začiatku až k súčasným a plánovaným misiám. Výstava je rozdelená do 10 galérií, v ktorých návštevníci uvidia viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov a unikátne dobové dokumenty.

cosmos007Návštevníci uvidia ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina - prvého človeka v kozme, či americkú raketu Mercury. Nemôžu chýbať lunárne výpravy programu Apollo, vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Rovnako pestrá je aj prehliadka kozmických skafandrov a ďalšie výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach. Návštevníkov určite zaujme obrovský model rakety Saturn alebo tri originálne časti ruskej lode Sojuz.


Najväčšiu pozornosť však určite právom upútajú časti kozmických lodí a vesmírne stanice, či originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich budú môcť návštevníci nahliadnuť a preskúmať ich vybavenie vo vnútri.


Odborníci ocenia originálne časti motora F1 z rakety Saturn, ktorá vyniesla americkú loď Apollo na Mesiac. Vďaka výstave Cosmos Discovery tento motor opustí hranicu USA po prvýkrát. Fanúšikov čaká aj rozsiahla interaktívna playzóna Cosmocamp, kde si vyskúšajú náročný výcvik kozmonautov, či najnovšie 3D technológie.


Celá výstava je okrem prehľadných popisov vybavená aj zvukovým sprievodcom (audioguidom), ktorý každý návštevník obdrží pri vstupe zdarma.
Čaká Vás skvelá zábava, ale aj veľa nových poznatkov pre celú rodinu.

 

Viac informácií na www.cosmosdiscovery.sk

cosmos011

cosmos016

cosmos015

cosmos005

cosmos017

SKAFANDER SOKOL KV-2
Ruský vesmírny skafander Sokol KV-2 z programu Mir. Tento model bol používaný od roku 1992. Skafander sa používal pri štarte a návrate späť na Zem. Jeho úlohou bolo zabezpečiť život posádky v prípade dehermetizácie kabíny.

cosmos002

cosmos013

 

cosmos021

cosmos010

cosmos009

Model kozmickej lode SOJUZ
Model kozmickej lode Sojuz v mierke 1: 5
Rozmery originálnej lode Sojuz:
Celková dĺžka: 6,98 m
Najväčší priemer: 2,72 m
Obytný priestor: 7m3
Rozpätie panelov slnečných batérií: 10,6 m
Celková hmotnosť: 6 850 kg

cosmos019

cosmos018

KOZMICKÁ TOALETA
Kozmická toaleta z lode Sojuz, ktorá sa používa dodnes. Toto zariadenie umožňuje vykonať obe telesné potreby súčasne. Tekutý odpad (Američania procedúru nazývajú „Number 1“) je odsávaný podtlakom do špeciálneho vaku (v strede), tuhý odpad („Number 2“) je rovnako odsávaný podtlakom do nádobky s malým jednorázovým vakom. Všetko sa potom ukladá do odpadového kontajnera. Podtlak bráni zápachu aj prípadnému znečisteniu.

cosmos020

 

cosmos001

cosmos022

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy