• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Život v pohybe z jedinečnými zážitkami

novadvoj

 

S teplejším obdobím si milovníci skútrov opäť prídu na svoje. Jazda na nich patrí nesporne k jedinečným zážitkom. V mestách uľahčia prepravu a mimo nich môžete voľnou jazdou objaviť to, čo ste ešte nezažili. Na takýto život v pohybe – na skútri s objemom do 125 cm3 s automatickou prevodovkou a s výkonom do 11 kW stačí vodičský preukaz skupiny B. Tieto požiadavky spĺňajú aj skútre od spoločnosti Honda. V Európe je to veľmi obľúbený a najpredávanejší skúter PCX a tiež luxusnejšia Forza.

 

 

 

 

 

PCX 125– keď si mesto užijete naplno

 

 

Tento menší ale výkonný model nás zaujal svojim prevedením a elegantným štýlom. Po testovacej jazde sa ku kladom pridal aj zvýšený komfort, dobrá dynamika, ľahké ovládanie v meste a ešte efektívnejšia spotreba paliva. Spoľahlivo prekĺzne hustou premávkou, či bezproblémovo zaparkuje. Jazdec i spolujazdec majú aj na tomto menšom modeli dostatok pohodlia a priestoru. Celková obsluha je pomerne ľahko zvládnuteľná, bezproblémové je aj odomykanie kufra a nádrže pri spínacej skrinke. Prístrojový panel je prehľadný a praktický so svietiacou ručičkou tachometra. Kľúč zapaľovania má ochranný kryt, pridané je tlačidlo aktivujúce výstražnú funkciu smeroviek. Systém automatického vypnutia motora pri voľnobehu je doplnený funkciou úrovne nabitia batérie, ktorá je pri tomto modeli už výkonnejšia. Súčasťou zobrazených digitálnych informácií sú hodiny s meradlom efektivity spotreby. Stále platí, že aj drobné detaily sú dôležité. Patrí medzi ne aj odkladacia skrinka naľavo, ktorá nám poslúžila na uloženie fľaše s vodou, prípadne iných drobností, či 12V zásuvka na nabíjanie elektronických zariadení, s ktorou sme počas jazdy nabíjali mobil. Dostatok miesta na uloženie prilby ponúka priestor pod sedadlom, ktoré otvorené spoľahlivo drží pánt s pružinou. Jazdili sme v mestách a medzi mestami, jazdy boli na naše prekvapenie úsporné. Na jednu 8-litrovú nádrž je možné prejsť aj viac ako 370 km. O úsporný režim sa starajú nielen špeciálne pneumatiky s nízkym valivým odporom a energeticky menej náročné svetlá s LED diódami – predný svetlomet, zadné svetlo a kompaktný duálny svetlomet, ktorý vďaka praktickému rozloženiu stretávacích a diaľkových svetiel umožňuje rovnomerné osvetlenie vozovky. ale aj mimoriadne spoľahlivý 4-taktný vodou chladený motor eSP (enhanced Smart Power). Systém vstrekovania paliva PGM-FI umožňuje prudké zrýchlenie pri rozbiehaní, čo je potrebné najmä v premávke. Vďaka 300-bunkovému katalyzátoru vo výfuku je jeho prevádzka ekologická a šetrná k životnému prostrediu. Model PCX je ideálnym spoločníkom najmä na jazdenie v meste a medzi mestami s menšími vzdialenosťami. Nielenže uľahčuje bežné cestovanie, ale zároveň prináša aj skvelý pocit z jazdy, pocit, pri ktorom si mesto užijete naplno.

 

DSC 2656nove

 

 

 DSC1157-2a

 

 

www.honda.sk

 

text: Janak, foto: Peter Minárik

 

 

Forza 125 - jazda, ktorá rozprúdi krv a dodá sebavedomie

 

 

Luxusnejší skúter Forza je už na prvý pohľad väčší ako ostatné 125-ky, na cestách vyzerá ako veľký motocykel, ktorý už zdravia aj protiidúce veľké cestovné motorky.

 

Zaujal nás moderným dizajnom, farebnou kombináciou, ale aj skvelou výbavou. Naše jazdy na Forze boli nielen v meste, ale smerovali už aj za mesto, kde sme si na dlhších cestách dosýta vychutnali nielen jej pohodlie a jazdné vlastnosti, ale aj okolitú prírodu. Forza je určená najmä na dlhšie jazdy a výlety. Počas jazdy nás chránil predný štít, ktorý sa dá zafixovať do jednej zo šiestich výškových polôh, prípadne vytiahnuť až o 12 cm. Elegantne oplastované riadidlá ponúkali komfortnejšie ovládanie svetiel a výstražných smeroviek. Na prednej kapote je to päť svetlometov – dve denné svietenia, dve stretávacie svetlá a jedno diaľkové svetlo umiestnené v strede. Pevné spätné zrkadlá ponúkali veľmi dobrý výhľad, v nich zabudované LED smerovky boli viditeľné zo všetkých uhlov. Z vnútornej strany skútra nás upútal veľký a prehľadný displej s analógovým tachometrom a otáčkomerom, kontrolky a multifunkčný displej. K štandardnej spínacej skrinke pribudlo tlačidlo otvárania batožinového priestoru pod sedadlom a veka palivovej nádrže, ktorá pojme 11 a pol litra benzínu. Tento objem paliva vydrží skutočne dlho, veď spotreba u Forzy bola niečo cez dva litre na 100 km. Vypínateľný Systém StartStop pri zastavení skútra dlhšie ako na 3 sekundy vypol motor, ten po pootočení rýchlopalu hneď naskočil. Forza dokáže veľmi komfortne a dynamicky jazdiť rýchlosťou 90 km/hod a viac. Poháňa ju kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec so štyrmi ventilmi a priamym vstrekovaním paliva PGM-F1. Dosahuje výkon 10 a pol kilowattu, čo je takmer 15 koní. Lepší podvozok spolu s predným 15“ a zadným 14“ kolesom tlmia a pohlcujú nerovnosti na ceste, jazda na nerovnom asfalte je tak istejšia. Obe kolesá sú so silnejšími kotúčovými brzdami s antiblokovacím systémom ABS, čo znamená, že pred prekážkou môžete brzdiť naplno. Jazda na Forze bola skutočne pohodlná aj vďaka kvalitnému sedadlu, pod ktorým sa skrýva 48 litrový priestor, do ktorého sa pohodlne zmestia dve prilby a ďalšie veci alebo ozaj slušný nákup. Medzi dôležité doplnky patrila aj v kapotáži skrytá priestranná neuzamykateľná skrinka, kde sme mali v jej menšom priečinku smartfón, ktorý sme vďaka 12V zásuvke nabíjali aj počas jazdy. Väčšia časť poslúžila na úschovu litrovej fľaše s osviežujúcim nápojom.

 

DSC 2556a

 

 

DSC 2671a

 

 

www.honda.sk

 

text: Janak, foto: Peter Minárik

 

 

Skúter                                               Honda                            Honda

 

 

Typ / Type                                         PCX 125                        FORZA 125 ABS

 

 

Cena modelu (eur)                        2590                              4550

 

 

Objem motora (cm3)                    125                                 124.9

 

 

Výkon motora (kW(k))                     8.6 (11.7)                      10.5 (14.3)

Krútiaci moment (Nm)                  12                                   12

 

Prevodovka                                     Automatic CVT              Automatic CVT

 

Pohotovostná hmotnosť (kg)      128                                 161

 

Spotreba v teste (l/100 km)          2.3-2.6                           2.2-2.8

 

 

Štartovanie                                     Electric ignition            Electric ignition

 

Predná brzda                                  Disc                               Disc - ABS

 

 

Zadná brzda                                   Drum                             Disc - ABS

 

Predná pneumatika                     90/90 14M/C 46P        120/70-15

 

Zadná pneumatika                      100/90 14M/C 57P      140/70-14

 

Objem palivovej nádrže (l)          8                                     11,5

 

Výška sedadla (mm)                   760                                 780

 

 

Celková dĺžka (mm)                    1930                                2134

 

 

 

 

 

 

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy