• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

BRUTAL superšportiak made in Slovakia

BRUTAL005

Moderný dynamický tvar, nadčasový dizajn, špičkové materiály, osobité jazdné vlastnosti, konštrukcia a bezpečnosť vozidla, to je len zopár vecí, ktoré sa vzťahujú na Brutal – superšportiak made in Slovakia. Jeho tvorcami sú šikovní ľudia, najmä Marián Lušpai starší, ktorý sa už dávnejšie pohrával s myšlienkou vytvoriť takéto auto. Podarilo sa tak v dedinke neďaleko Slovakia ringu - slovenskej mekky motoristického športu.

BRUTAL004

Ako dlho trval vývoj Brutalu?

Vývoj trval deväť rokov. „Počas vývoja sme narazili aj na niekoľko slepých uličiek. Ak by sme sa im vyhli, mohli sme ušetriť tri či štyri roky. Auto by sme s dnešnými vedomosťami dokázali postaviť už za rok, bolo by to však s úplne iným rozpočtom“, povedal Marian Lušpai starší, pre ktorého je toto auto snom, prácou ale aj oddychom zároveň.

Ako a kde auto dostávalo svoje prvé podoby?

Najprv to bol len nápad, myšlienka, potom skice, návrhy. Odtiaľ pri určitej dávke odvahy a nekonečnej trpezlivosti už nebolo ďaleko k realizácii. Auto vznikalo v našej dielni, kde sa vymyslelo, navrhlo a postavilo úplne od základov. „Pri stavbe sme sa hrali s každou skrutkou, s každým detailom, aby sme sa dostali na čo najnižšiu hmotnosť,“ hovoril Lušpai o detailoch stavby.

Prečo názov Brutal?

Meno Brutal zodpovedá tomu, čo má auto vyjadrovať. Má to byť niečo surové, automobilové a zároveň to musí mať emóciu. Je dobre, keď názov pochopia aj v zahraničí.

Pre koho je Brutal určený?

Auto nemá pretekárske ambície, napriek tomu je určené pre tých, ktorí milujú adrenalín v žilách. V každom prípade je Brutal viac závodné ako športové auto a je určené najmä pre nadšencov, pre tých, ktorí chcú zažiť pravý zážitok z jazdy. Nie je to auto pre bežných vodičov.

Čím je Brutal odlišný od iných automobilov? Čo má špecifické?

Je to úplne iný koncept auta so špičkovými parametrami a použitými materiálmi (karbón). Brutal je poháňaný upraveným 300 – koňovým motorom od Subaru, ktorý je uložený v strede a celá jeho sila putuje na zadné kolesá. Samozrejmosťou je manuálna prevodovka, vlastné brzdy a podvozok, veľa ďalších komponentov bolo vyrobených vlastnoručne len pre toto auto. Dvere, ktoré sa otvárajú smerom nahor, dodávajú Brutalu moderný nadčasový dizajn. Prepracovaná aerodynamika a bezpečnosť vozidla sú ďalšími dôležitými a špecifickými faktormi. Brutal má špeciálny rám a niekoľkobodové pásy ako v špeciáloch na okruhoch. A rovnako ako pri špeciáloch nepotrebuje klimatizáciu, posilňovač riadenia, elektrické ovládanie okien či systém ABS.

BRUTAL007

BRUTAL008

Ako dopadli prvé testy Brutalu?

Testy a prvé ostré jazdy na Slovakiaringu dopadli nad očakávania. Sme veľmi spokojní.

Aká je ďalšia budúcnosť Brutalu?

Brutal je zatiaľ len prototyp. Pri jeho stavbe dostali priestor aj niekoľkí poradcovia, modelári,  dizájnéri a technológovia. Stále je však našim výtvorom – výtvorom malej rodinnej firmy, kde každý jej člen má už vlastnú úlohu. Auto plánujeme stavať naďalej ručne, na zákazku v malých sériách. Výroba bude trvať asi 9 mesiacov. Cena takéhoto auta - superšportiaku nie je samozrejme najnižšia, vzhľadom na prácnosť.

BRUTAL006

BRUTAL002

BRUTAL001

Objem 2,0 l

rázvor náprav - 2625 mm

šírka auta - 1970 mm ( bez zrkadiel )

výška auta - 1190 mm

motor 2,0 boxer turbo (300 HP) Subaru Impreza (možnosť montáže motora až do výkonu cca 600 HP)

umiestnenie motora - za vodičom pozdlžne v smere jazdy

prevodovka- 5 resp. 6 stupňový manuál

zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 3,9 sek. (s motorom 300 HP)

váha auta podľa motora a modelu max 800 - 880 kg

rám celokovový z vysokopevnostných bezšvových trubiek

spodné ramená chrómmolybdenové trubky

karoséria kompozitné materiály (Fiberglass, CarbonFiber, airex)

predné pneumatiky 17 resp. 18

zadné pneumatiky 18 resp. 19

 

Marian Lušpai

Brutal Team

 

 

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy