• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Prelet nad krajinou

prelet008

S veľkým obdivom i trochou „závisti“ pozeráme často

do oblakov na pestrofarebné klzáky ladne plachtiace ponad nás.

... a z tej vtáčej perspektívy sa zasa na nás dívajú paraglidisti.

Medzi nimi i Ľuboš Kravec (nar. 1992)

Team pilot PerfectFly, Inštruktor PG, Pilot C, FAI licencia, Tandem Pilot

«Kedy a ako ste sa dostali k paraglidingu?

Bolo to v roku 2007. Už od malička sme mali s bratom blízko k lietadlám. Najskôr
k tým papierovým, potom balzovým. V škole sme navštevovali modelársky krúžok. Spoznali aj modelárov, ktorí lietali s RC modelmi – diaľkovo ovládanými, to nás naozaj bavilo.

Paraglidistov sme tiež vnímali už ako deti. Hneď oproti dedine bol kopec, kde chodili lietať a my sme ich vždy sledovali z okna alebo zo záhrady.  Vždy sme mali svojich „favoritov“ a stávkovali sme, ktorý vyletí vyššie J. Sme štyria bratia, ako úplne prvý doniesol padák najstarší brat Martin. Bola to však celkom historická „vykopávka“ a na seriózne lietanie to nebolo dostačujúce. Martin zistil, že do výstroja by bolo treba investovať podstatne viac. Takže to skončilo len pri prízemných pokusoch. Ale ďalšiemu bratovi Marošovi sa podaril krátky zlet, pri ktorom sa mu ledva odlepili nohy od zeme. Na strednej škole ho paragliding lákal čoraz viac, a keďže sme mali pár kamarátov, ktorí boli okrem modelárov aj paraglidisti, mal sa koho vypytovať a učiť sa. Po čase sa mu podarilo zohnať aj prvý padák a zaobstarať si sedačku.

Samozrejme, keď to bol „otestovať“, zobral na kopec otca aj mňa. Tiež sa mi to zapáčilo. Keď som si to jedného dňa vyskúšal, hneď sa to „dostalo do hlavy“ aj mne. Zatúžil som po vlastnom padáku, na ktorý mi ochotne požičala mama šesť tisícpäťsto slovenských korún. Tiež to nebol žiadny zázrak, ale mal som svoj! Ten som už ako 14-ročný splácal, privyrábal som si roznášaním reklamných letákov po dedine.

Odvtedy prešlo deväť rokov a my sme prešli dlhou a náročnou cestou za túžbou lietať.

Nešlo to tak úplne samé a zrazu. Chcelo to vytrvalosť, trpezlivosť, odvahu ale hlavne chuť. Nepochybne sa ale človeku zmení život, no a pre nás sa stal paragliding životným štýlom.

«Plachtiť vzduchom vidíme paraglidistov celkom často, ale menej sa už vie o súťažnom paraglidingu. Aké sú jeho kritériá, v čom spočíva hodnotenie?

Áno, v paraglidingu sa aj seriózne súťaží, čo málokto vie. Prebieha to tak, že sa na danom teréne v termíne preteku stretnú piloti, každý sa zaregistruje, dostane mapu s otočnými bodmi, ktoré sú väčšinou ľahko rozpoznateľné v teréne (obec, mesto, kopec, vysielač atp.) Súradnice týchto bodov sa každému nahrajú pri registrácii do GPS prístroja. Na štarte komisia vypíše disciplínu a určí, cez ktoré otočné body bude stanovená trať. Okolo každého tohto bodu je virtuálna kružnica väčšinou s polomerom 400 m až 1 km alebo aj viac... podľa terénu, tak aby dosiahnutie bolo bezpečné. Stačí, keď pilot pretne túto kružnicu a GPS mu zaznamená aspoň jeden bod. Potom môže smerovať k ďalšiemu otočnému bodu. Trať sa väčšinou skladá z viacerých otočných bodov a cieľovej kružnice. Vzdialenosť  trate sa určuje podľa aktuálnych meteorologických podmienok – smeru a sily vetra  (väčšinou od 30 - 120 km). Stanoví sa čas štartu a tiež odletu na trať z kružnice okolo štartu. Je to preto, aby každý mal rovnakú možnosť nastúpať do výšky a vybudovať si čo najideálnejšiu štartovú pozíciu. Ako náhle GPS prístroj pilotom oznámi čas otvorenia štartu, všetci sa vydajú na trať. Môžu zvoliť rozdielnu taktiku, i trasu na dosiahnutie otočných bodov si volia sami. Niekto môže letieť po horách, iný po rovinách... nie vždy je najkratšia cesta aj tá najrýchlejšia. Ide o to, komu sa to podarí v čo najkratšom čase a pristane v cieli. Ak sa to nikomu nepodarí, vyhráva ten pilot, ktorý doletel po trati najďalej. Večer po súťažnom dni všetci musia odovzdať GPS prístroje so záznamom trasy a program vyhodnotí každého let a pridelí body za daný výkon. Pretek väčšinou trvá 4-5dní. Niektoré väčšie medzinárodné preteky ako ME a MS trvajú aj 2 týždne. U nás na Slovensku sa pravidelne koná 5-6 kôl slovenského pohára. Vždy v inom teréne. Aby bolo kolo platné, je potrebné odletieť aspoň dva platné dni a na vyhlásenie celkového víťaza Slovenského pohára musia byť platné aspoň tri kolá. 

prelet007

prelet006

 

«Sú v tomto športe  nejaké špeciálne disciplíny?

Disciplín je viacej. Najviac rozšírená je Cross Country, teda prelety. Okrem organizovaných súťaží, kde letia všetci naraz a v tých istých podmienkach, sa lieta aj voľná súťaž. Ktokoľvek, kdekoľvek na svete môže zaletieť ľubovoľnú trať a program mu na webovom serveri po prihlásení záznamu z GPS vyhodnotí jeho let. Potom sa mu štyri najlepšie zarátajú do ročného skóre a podľa výkonnostnej kategórie padáka sa vytvoria rebríčky v daných kategóriách. Padáky sa rozdeľujú podľa bezpečnosti a výkonnosti do viacerých tried, napr. kategória rekreačných pilotov HOBBY, športových pilotov SPORT, kategória OPEN, kde sú všetci piloti, ŽENY a potom aj kategória TÝMI, ktoré sú tvorené ľubovoľne tromi pilotmi a každý prispeje do týmu bodovými ziskami svojich dvoch najhodnotnejších letov.

Ďalej sú tu ešte disciplína ako presnosť pristátia – kde je dôležité trafiť sa čo najpresnejšie do terča nohou. Každý má niekoľko pokusov a vzdialenosti pristátí sa každému sčítajú. Kto má najmenšie číslo na konci, vyhral. Trošku „akčnejšia“ disciplína je akro. U nás sa takéto preteky nekonajú ale na rôznych miestach v Európe aj vo svete áno. Väčšinou nad vodnou hladinou predvádzajú piloti rôzne „triky“ loopingy, saltá, atp. Komisia hodnotí ich výkon, prevedenie a prechody medzi jednotlivými prvkami. Myslím, že každá z disciplín má niečo do seba, no mňa najviac bavia súťaže Cross Country, kde sa jednoznačne ukáže, kto je aký taktik a aký pilot, keďže každý má tie isté podmienky a všetci letia naraz. Veľakrát treba mať k víťazstvu trošku šťastia, no lieta sa viacej dní a tak aj keď sa nejaký deň nevydarí, stále je šanca zabojovať  a tak ukázať svoje kvality. A možno sa prebojovať až na stupne víťazov.

«Ktorý z dosiahnutých výsledkov si vážite najviac? Ste držiteľom slovenského rekordu v lete s návratom na trojuholníkovej trati.

Osobne si najviac cením ocenenie „najlepší reprezentant za rok 2014“ od Leteckej amatérskej asociácie SR. Možno to bude znieť zvláštne, no skončil som na 76. mieste spomedzi takmer 120-tich najlepších pilotov sveta. Bol to môj prvý rok v reprezentácii a spomedzi štyroch slovenských reprezentantov som vtedy skončil najvyššie. Uvažovať o lepšom umiestení ako 50-tom mieste je pre naše podmienky takmer „nemožné“. Piloti
iných západných krajín majú vytvorené oveľa lepšie podmienky ako u nás. Sú to profesionálni športovci platení a riadne dotovaní štátom a národnými asociáciami. Cez zimu „nestvrdnú“  ale trénujú niekde v Kolumbii alebo Brazílii a tak je naozaj ťažké sa s nimi porovnávať. 

Ďalej bol určite úspechom v mojej kariére aj spomínaný takmer 10-hodinový Alpský let na trojuholníkovej trati, ktorá bola 258,37 km dlhá. Teda neoficiálny SVK rekord – tzv. FAI trojuholník. Pilot vyštartuje z bodu A, musí zaletieť do bodu B a C tak, aby tieto body tvorili čo najviac rovnostranný trojuholník, tzv. FAI, za ktorý je v hodnotení najväčší bodový koeficient – za každý km pilot získa až 2,2 bodu. Každé rameno trojuholníka musí tvoriť aspoň 28 % z dĺžky celej trate. Takýto let je náročný hlavne z hľadiska plánovania a odhadnutia podmienok, keďže každé rameno trojuholníka treba prispôsobiť smeru vetra, dennej dobe a podobne. 

Ďalšie cenné výsledky sa mi podarilo dosiahnuť aj na Slovenskom pohári v roku 2013, kedy som sa stal víťazom svojej kategórie a v celkovom poradí som skončil druhý. 

prelet003

prelet009

prelet001

 

«Aké podmienky sú pre paragliding potrebné?

Pre paragliding je rozhodujúcim faktorom hlavne počasie.

Teda smer a sila vetra, oblačnosť, vlhkosť, instabilita teploty vzduchu. A mnoho ďalších faktorov. Pre vznik termiky sa musí vzduch na zemi zohriať na takú teplotu, aby rozdiel voči okolitému vzduchu bol dostatočný a tento teplý vzduch začal stúpať samovoľne nahor. Ak s výškou teplota vzduchu klesá, je to dobre, lebo tento zohriaty vzduch môže vystúpať čo najvyššie, no a keď sa nasýti, vytvorí sa oblak. Pilot potom vie vyhodnotiť podľa oblakov alebo podľa miest, kde je najväčší kontrast na zemi (napr. asfaltové parkovisko a lúka, vodná plocha a zorané pole, prípadne lesný výrub), kde bude stúpavý prúd a podľa toho sa rozhoduje, kam poletí. Ak mu jeho rozhodnutia vychádzajú, tak sa udrží vo vzduchu aj dlhé hodiny a prekoná úctyhodné vzdialenosti. 

«Do akej najvyššej výšky ste sa s klzákom dostali?

Najvyššie som bol zatiaľ s padákom v Taliansku a to v 4000 m n. m. a to práve
pri už spomínanom takmer 10-hodinovom Alpskom lete.

«Minulý rok ste 11. 11. o 11.11 hod „vzlietli“ z ľadovca nad skaly v Dolomitoch. 5-člennému tímu (Peter a Štefan Vyparinovci, vy a ďalší dvaja letci) sa podarilo pristátie na Marmolade vo výške nad 3000 metrov. V čom bola výnimočnosť tohto letu, okrem určite výnimočných výhľadov?

Áno, tento zážitok patril určite k tým najväčším v mojej kariére. Na Marmolade
vo výške 3343 m n. m. už pristálo niekoľko pilotov. Aj my sme o tom dlho snívali a práve v pekný dátum 11. 11. 2015 sa nám to splnilo. Boli sme jediní piloti v celých Dolomitoch a to bolo najviac výnimočné. Takto na neskorú jeseň sme už ani neverili, že sa to podarí. Riskli sme to a vyšlo to! Prvýkrát sme to skúšali už v októbri, počasie nám vtedy neprialo.  Až v tom v novembri nám to vyšlo aj napriek vysokému dátumu a spolu sme sa mohli pokochať výhľadom na celé Dolomity. To sú momenty, ktoré sa zapíšu nezmazateľným perom do srdca človeka.

«Tohto roku pripravujete nové špeciálne podujatie HIKE&FLY X-Slovakia 2016. Štart plánujete 18. mája v Záhorskej Vsi a cieľom bude Nová Sedlica
na východnom Slovensku. O čo pôjde?

Tento môj projekt, ktorý sa chystám zrealizovať, som v hlave plánoval už dlhšie. Stále ma však obmedzovala ťažká výstroj (20-25 kg), čo by nebolo možné niesť tak dlhú vzdialenosť. Teraz som sa teda dovybavil a aj vďaka sponzorom sa mi podarilo zaobstarať ultraľahkú výstroj (padák, sedačku, záložný padák) a dostal som sa s váhou kompletnej výstroje na zhruba 11,5 kg. Počítam, že aj s ľahkým kempovacím vybavením sa to bude blížiť k pätnástim kilogramom. Začal som teda plánovať, a zariaďovať všetko ohľadne projektu - cez trasu, webstránku, sponzorov, logo, reklamu, fotografa, kameramana atď, atď. Bude to na Slovensku niečo nové, čo ešte nikto týmto štýlom na našom území neskúsil. A samozrejme aj obrovská skúsenosť a zážitok pre mňa. Otestujem si, čo zvládnem aj pri dlhodobejšom fyzickom a psychickom vyčerpaní.

V Európe sa organizujú viaceré preteky štýlu HIKE&FLY  najznámejšími sú X-alps a X-pyr. Ako z názvov vyplýva, piloti prekonávajú Alpy či Pyreneje.

Ja zatiaľ len naše Slovensko J. Všetko bude závisieť od počasia. Ak bude priať, je možné, že to spravím aj za menej ako 7 dní, ak to nebude také dobré, možno to bude aj viac ako 15 dní.

«Pustíte sa do prekonávania tejto výzvy sám, či do toho idete ako partia?

Zatiaľ plánujem vyraziť na trasu sám bez pozemnej podpory. Možno o rok to už bude pretek, ak budú záujemcovia. Budem sa však tešiť, ak sa na jednotlivé úseky trasy pridajú ku mne bežci alebo paraglidisti. Môj pohyb sa bude dať sledovať na mojej stránke www.adventure-zone.sk. Tam budem každý deň písať report z daného dňa.

«Spolu s bratom  Marošom ste zakladateľmi výcvikového strediska paraglidingu v Banskej Bystrici. Vzniklo v spolupráci s PerfectFly z Plavnice, bratov Štefana a Petra Vyparinu. Všetci štyria ste reprezentantmi SR v paraglidingu a máte bohaté skúsenosti.

Školu sme založili hlavne preto, že tu v okolí Banskej Bystrice sú ideálne podmienky pre paragliding. S bratom sme chceli odovzdávať svoje skúsenosti ďalej. Za podpory bratov Vyparinovcov, ktorí už dlhé roky robia kurzy na východnom Slovensku sa nám stredisko podarilo rýchlo rozbehnúť a už tu fungujeme štyri roky. Začiatky boli ťažké, hlavne kým sa o nás ľudia dozvedeli, no teraz sa reklama najviac šíri na základe odporúčaní, a tak je teraz takmer v každom termíne plno. Obidvoch nás to s bratom baví. Učíme ľudí ako mať z tohto športu radosť a robiť ho čo najbezpečnejšie, keďže paragliding verejnosť vníma ako dosť nebezpečný a adrenalínový šport.  Je to však šport ako každý iný a možno aj bezpečnejší ako iné „bežnejšie“ športy. 

«Kto sa môže prihlásiť na takýto kurz? Sú nejaké limity či predpoklady, čo sa týka zdravotnej stránky, fyzickej vybavenosti, veku?

Na absolvovanie kurzu treba mať vek minimálne 16 rokov, treba mať aspoň priemernú kondičku a chuť naučiť sa niečo nové. Kto si nie je istý, či mu nebude výška robiť problémy, má možnosť absolvovať tandemový let s profesionálnym inštruktorom.

«Stalo sa, že ste mali v tandeme niekoho, kto sa počas celého letu bál otvoriť oči alebo kričal od strachu?

Pasažieri prežívajú tento zážitok rôzne. Z niektorých nevypadne ani slovko a kŕčovito sa držia popruhov, niektorí kričia, niektorí odvážnejší si skúsia aj pilotáž a riadiť padák. No jedno majú všetci spoločné. Po pristáti nefalšovaný úsmev na tvári! A to je najväčšia odmena pre tandem pilota.

«Ktoré krajiny ste za účelom paraglidingu navštívili –  súkromne či súťažne?

Zatiaľ som za lietaním navštívil hlavne európske krajiny  – Slovinsko, Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko, Srbsko, Macedónsko, Bulharsko. Každá má iné terény, podmienky, kopce, kultúru, ľudí, kuchyňu... Človek spoznáva aj ostatné veci, nie len „vzduch“.

«Čo plánujete do budúcna v spojitosti s klzákom?

Do budúcna sa plánujem nominovať na pretek X-pyr a možno raz aj X-alps. To sú najväčšie výzvy. Potom by som rád zašiel aj do Indie, Nepálu a Himalájí. Takisto aj na súťažnej scéne by som chcel dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Prvá méta je vyhrať Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa budú tohto roku konať spolu s Čechmi na talianskom teréne Pieve de´Alpago.

prelet005

prelet002

prelet004

www.paraglidingskola.sk

email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Fotografie: Ľuboš Kravec

Otázky pripravila: Dagmar Staňová

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy