• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

AHAho, dizajnéra !

Prečo ste si vybrali ako motív svojej knihy práve výšivku?

Považujem sa za laika v oblasti ľudovej kultúry, no veľkého nadšenca. Ľudová kultúra na Slovensku je veľmi rozvinutá, no mňa najviac zaujali kroje a výšivky kvôli svojej pestrosti. Na Slovensku je výnimočné, že takmer v každej dedine sa vytvoril jedinečný rukopis a vy podľa kroja viete presne určiť, odkiaľ človek pochádzal. Všetko sa to u mňa začalo na študijnom pobyte v Istanbule, kde sa ma tureckí spolužiaci pýtali na Slovensko a ja som im ukázal kroje. Ich to veľmi zaujalo a boli prekvapení, že aj niekto iný ako Turci, má bohatú ornamentálnu kultúru. Vtedy som si uvedomil, že by bolo fajn ukázať svetu, čo na Slovensku máme a často si výnimočnosť toho ani neuvedomujeme.

Kde všade ste hľadali originálne motívy výšiviek? Skúmali ste aj symboliku daných motívov?

Najskôr som študoval všetky dostupné knihy. Nechcel som sa pustiť do tvorby skôr, akoby som vedel niečo viac o histórii, technikách, symbolike...

Je zaujímavé, že naozaj každá ozdôbka na kroji mala svoj význam a zmysel. Vedeli ste rozpoznať, či je žena vydatá, či slobodná, akého je náboženstva.

Ako vznikol nápad prepojiť tvary tradičných výšiviek s  modernými grafickými motívmi?

Kniha bola mojou diplomovou prácou v ateliéri grafického dizajnu, takže sa očakávalo, že výšivky zachytím iným pohľadom než publikácie doteraz. Ja som sa na ne díval svojimi očami a rozmýšľal nad tým, ako by asi výšivky vyzerali dnes, keby išlo o módnu záležitosť. Snažil som sa odpútať od stereotypov a archaických zobrazení, menil som farby, kompozície. Použil som laserové výseky či rôzne druhy papiera.

Vtedy som ešte netušil, aký problém to bude znamenať, keď budem chcieť knihu vydať vo väčšom náklade.

Kniha nie je po knihárskej stránke spracovaná úplne štandardne. Ako to prijali v knihárni/tlačiarni?

Nájsť tlačiareň bolo pri tejto knihe takmer nemožné. Odmietlo ma ich viac ako 50 z Čiech a Slovenska. Nakoniec som našťastie jednu našiel. Mojou podmienkou bolo, aby kniha vyzerala presne tak ako maketa, žiadne kompromisy. Stálo to veľa námahy, trpezlivosti a financií ale myslím, že sa to vyplatilo. Nikto tú knihu ani nechcel vydať, lebo sa báli, že ju nikto nekúpi - nakoniec sa prvý náklad vypredal za tri mesiace a teraz sa dotláča už tretí náklad.

 ahaho008

 ahaho001

 ahaho002

Prečo názov AHA?

Aha je veľmi jednoduché. Chcem iba ľuďom ukázať: Aha, čo Slováci doma majú a ani o tom poriadne nevedia. A potom by malo nastať to uvedomenie: Ahaaa.

Na čom pracujete teraz?

Momentálne pracujem ako grafik na voľnej nohe pre rôzne spoločnosti a druhú časť tvorí AHA. Starám sa o všetko od distribúcie po propagáciu, vytváram nové veci s knihou spojené ako napríklad maľovánky s kvetinovými ľudovými vzormi. Tiež pripravujem expozíciu na Design EXPO Taiwan, kde bude kniha reprezentovať Slovensko.

Máte v hlave nápad aj na ďalšiu podobnú dizajnovú knihu?

V hlave nápad je. Ale akosi nemám čas to realizovať. Dal som si ale záväzok, že do tridsiatky druhú knihy pripravím. Tak snáď to vyjde.

ahaho004

ahaho006

ahaho005

ahaho007

ahaho003

foto: Tomáš Kompaník

otázky: -dag-

www.ahaslovakia.sk

vizitka / profile

Tomáš Kompaník (1988)

«        študoval marketingovú komunikáciu v Nitre a grafický dizajn na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne

«        za knihu AHA  získal cenu za najkrajšiu študentskú knihu v Česku, prestížnu cenu TypoDesignClubu, umiestnil sa medzi najlepšími záverečnými prácami krajín

«        v roku 2014 knihu sám vydal a distribuoval

«        ocenili ju bronzovou medailou na medzinárodnej súťaži European Design Awards

«  v októbri si v Berlíne prevzal Red Dot Design Award, jednu z najvýznamnejších dizajnérskych cien, s titulom Best of the Best, akú doteraz nedostal žiadny slovenský produkt

«        kniha AHA bola oficiálnym darom pre hostí slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo 2015 v Miláne

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy