• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

KORFU, zelený ostrov v modrom náručí mora

KORFU012

Korfu (Kerkyra) – uličky s vôňou korenia

Len málokde nájdete ostrov s tak rozmanitou a čarokrásnou flórou, ako je ostrov Korfu. Vďaka prírodným podmienkam patrí k najzelenším a najkrajším Iónskym ostrovom Grécka. Na rozsiahlych plochách a políčkach sa rozprestierajú olivovníky, cyprusy, pomarančovníky – tzv. kumkvaty, trpasličie pomaranče. Prekrásne romantické zátoky s útesmi strmo padajúcimi do priezračnej vody, pieskové i kamienkové pláže, bohatá história a chutné tradičné jedlo s úprimnou pohostinnosťou domácich obyvateľov, pritiahnu každoročne tisíce návštevníkov. Rovnaký názov ako ostrov nesie aj jeho hlavné mesto – Korfu/Kerkyra. Bolo založené v 8. storočí p.n.l. a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Pri jeho návšteve sa nedá obísť jeho najkrajšia mestská časť Campiello s labyrintom úzkych romantických uličiek, či hlavné námestie Esplanade so širokými mramorovými námestíčkami s množstvom kaviarní a obchodíkov, pripomínajúcimi stredoveké Benátky. Podoba nie je náhodná, boli to práve Benátčania, ktorí túto štvrť s námestím vybudovali.

Korfu je mesto s bohatou architektúrou. Bezpečie mesta ale i jeho rozmach zabezpečovala mohutná Stará pevnosť. Dodnes je od mesta oddelená vodnou priekopou s mostom. Z jej vrcholu sa vám naskytne nádherný výhľad na starú Kerkyru s prístavom. Pekné výhľady sú aj z Novej pevnosti. Údajne je so Starou pevnosťou  prepojená systémom podzemných chodieb a labyrintov.

Najväčšou budovou v meste je dnes už kompletne zrekonštruovaný Starý palác. Veľkú pozornosť priťahuje chrám sv. Spiridona, kde sú uložené pozostatky patróna tohto ostrova. K hlavným symbolom mesta patrí aj kláštor Vlachérna - častý cieľ fotografov. Ak ste však milovníkom obrazov, tu je „to pravé miesto“ na kúpu obrazu z Korfu. V blízkosti Vlachérny je známy Myší ostrov i medzinárodné letisko s najkratšou pristávacou plochou v Európe. Kerkyra je významným turistickým centrom a dôležitým dopravným uzlom.

Na ostrove Korfu sú aj ďalšie lákavé miesta. Patrí sem Achillion, zámoček cisárovnej Sissi, ktorá tu istý čas žila. V jeho areáli sa nachádza 11,5 m vysoká socha Víťazného Achillesa.  Anjelský hrad na západnom pobreží bol zase miestom pre tých, ktorí hľadali bezpečie v čase bitiek a nájazdov.

Najznámejšou a najnavštevovanejšou lokalitou všetkých romantikov je kanál Lásky, ktorý sa nachádza pri útesoch Sidári. Oblasť Paleokastritsa je vyhľadávaná pre svoje krásne pláže, nádherné zákutia, tyrkysové priezračné more. Odtiaľto je možné podniknúť aj výlety do morských jaskýň.

Najvyšším bodom ostrova je vrchol hory Pantokrátor – 906 m n.m. Náročný výstup vám však ponúkne nezabudnuteľné panoramatické výhľady na Korfu, Grécko i neďaleké Albánsko.

Napriek tomu, že sa vraví, že Korfu celé prejdete za 1-2 dni, budú to určite výnimočné chvíle plné krásnych zážitkov.

KORFU008

KORFU015

KORFU004

KORFU007

KORFU001

KORFU009

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy