• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

Najkrajšie lietajúce stroje sú vo Viedni

Každý už počul názvy ako Airbus, Boeing, Zeppelin a Rolls Royce, ale počuli ste aj mená, ako sú Morpho peleides, Caligo eurilochus, Rumanzovia a Monarch? Sú to názvy niektorých druhov motýľov, ktoré môžete počas celého roka zažiť, ak si urobíte výlet do Viedne v Rakúsku.

 Schmetterlingshaus  - Cisársky Dom motýľov

Priamo v centre mesta sa súkromný cisársky tropický skleník premenil na nádherné miesto lietajúcich tropických motýľov z celého sveta. Samotná budova je architektonickým klenotom, extravagantná konštrukcia v secesnom štýle z 19. storočia, ktorá sa v celej Európe považuje za jednu z najkrajších budov tohto štýlu. Keď vstúpite dovnútra, prenesiete sa do fantastického sveta tropických motýľov. Budete potrebovať pár minút, kým si zvyknete na nové prostredie, pretože teplota dosahuje konštantných 26 °C, no vysoká vlhkosť vzduchu vytvára tropickú atmosféru.

Vegetácia je tropická a v pozadí budete počuť šum vodopádu: je to prostredie, ktoré stimuluje všetky zmysly človeka. Zrazu – akoby z ničoho – okolo preletia motýle. Modrý Morpho, hnedý Caligo, červený a čierny Rumanzovia a veľa ďalších. Dom motýľov je v každom okamihu domovom približne 500 motýľov asi tridsiatich rôznych druhov. To neznamená, že všetky súčasne poletujú po skleníku. Niektoré budú lietať a hľadať si potravu alebo partnera alebo si budú len tak užívať veľkoleposť svojho domova, iné možno budú sedieť na kvetoch a sať z nich nektár, oddychovať na listoch alebo sať šťavu z nakrájaných banánov a jabĺk.

Motýle sa chovajú v zajatí v domoch motýľov na rôznych miestach, ako napr. v Thajsku a Suriname. Do Viedne sa privážajú ako zámotky alebo kukly a v tomto nádhernom prostredí sa premieňajú na plne vyvinuté motýle.
V cisárskom Dome motýľov môžete zažiť celý vývoj od vajíčka cez húsenicu a kuklu až po motýľa. Pred niekoľkými rokmi sa v jednej reklamnej kampani uvádzalo, že v Dome motýľov sa uskutočňuje viac vzletov a pristátí než na Medzinárodnom letisku vo Viedni. Myslím si, že toto tvrdenie je skutočne pravdivé...

Cisársky Dom motýľov, súčasť paláca Hofburg, je už celých 25 rokov verejnou atrakciou a teraz je aj stálym múzeom a jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií mesta.

www.schmetterlinghaus.at

Viac z tejto kategórie: ZOO Bojnice »

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy