• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

POLCSTER zrastený s bikom

« Filip Polc - 33 ročný rodák z Pezinka už od malička akoby prirástol k bicyklu. «Spolu s ním sa stal svetovým majstrom mestských zjazdov a patrí k špičke v horskej cyklistike. «Ľadovú dráhu určenú pre bobistov on „zjazdil“ na bicykli. Po schodoch, či úzkych uličkách miest, ale i po kopcoch a cez rôzne prekážky sa bravúrne pohybuje, skáče, kľučkuje tiež na svojom biku. «Lebo ako sám vraví, je dôležité byť pilotom a nie pasažierom svojho stroja. «

Polc 10 

Cyklistika zažíva v poslednej dobe opäť veľký boom. Čo vás ako malého chlapca zlákalo práve k zjazdu?

Začiatky môjho jazdenia boli trochu dávnejšie. Mal som dva roky, keď ma otec posadil na bike. Hneď sa mi to zapáčilo. Neskôr som ako 4-ročný začal pretekať na trialovom bicykli, neskôr to bol BMX a potom už horský bike. Páčilo sa mi, že jazdíme po lese, spoznávame nové miesta a dolu kopcom sme sa snažili ísť čo najrýchlejšie.

Polc 06

Ako si vaši blízky zvykali, pozerať sa na vás pri takýchto nebezpečných kúskoch?

Mama má vždy dosť veľa stresu, keď som na pretekoch. No to je asi dané od prirody. Je to skrátka extrémny šport!

Pociťovali ste niekedy na trati strach?

Skôr rešpekt. Hlavne, ak bolo na trati niečo nezvyčajné, väčšie skoky, aké som predtám neskákal a pod. No strach sa dá tréningom odstrániť, Keď mám natrénované, nie je sa čoho báť.

Polc 01

Máte spočítané koľko krát ste mali niečo zlomené?

Tých zlomenín nebolo až tak veľa, ak beriem do úvahy, že jazdím skoro celý život (hehe)... No spočítané to nemám. Ani na to radšej nemyslím.

Dajú sa natrénovať pády tak, aby ste si neublížili?

Určite je dôležité byť obalený silným svalstvom. To drží telo pokope. Určite sú veľmi potrbné mrštnosť a obratnosť.To eliminuje zranenia!

Polc 13

V čom je pre vás krása mestských zjazdov?

Preteky v mestách sú úplne špecifické. Totálne iné prostredie, povrch a atmosféra. A divákov je tam predsa len oveľa viac. Jazdenie po schodoch ma odmalička lákalo, a ísť po nich čo najrýchlejšie, to je krása!

Polc 09

Čo je najdôležitejšie pre ideálny bicykel určený na túto disciplínu - na mestké zjazdy?

Celý bike je špeciálne upravený na takýto terén. Tlmenie, kolesá, brzdy... Musí vydržať tvrdé dopady, jazdu po schodoch atď...

Keď jazdím po schodoch - zvyšujem tlak v pneumatikách, aby som ich nesekol. Takisto aj tlmenie mám nastavené tvrdšie.

Polc 08

Na takúto "hrkotavo-skákavú" jazdu musí mať jazdec pevné telo. Aká je vaša fyzická príprava? Je možné trénovať aj psychiku - musíte byť predsa neustále sústredený?

Presne tak. Tréning je tvrdý, no zabezpečí mi väčšiu istotu pri pretekoch. Psychiku treba cibriť v každom preteku. No a po rokoch pretekania som si už zvykol a viem sa sústrediť na 100%. Polc 04

Každým rokom sa asi náročnosť tratí zvyšuje. Čo je takým súčasným limitom?

Všetko na svete sa vyvíja, možnosti nepoznajú hranice. Tak aj v našom športe predvádzame stále lepšie výkony, skáčeme čoraz väčšie skoky, jazdíme rýchlejsie. Na Bratislavu (City Downhill Bratislava) pripravujeme nové prvky. Už sa neviem dočkať... no prezrádzať je ešte skoro! Treba sa prísť pozrieť!

Polc 09

Koľkokrát si môžete prejsť trať pred závodom?

Trať si väčšinou stihneme prejsť 4 až 5-krát pred pretekom. Je to trochu málo a preto si musím načítať do pamäte „každý centimeter“.

Polc 17

V čom spočíva hodnotenie závodu? Ide iba o čas, alebo sa hodnotí aj štýl, či sú udeľované dáke penalizácie?

Som rád ze robím šport, kde nejde o hodnotenie poroty. Bojujem iba s časom. No a štýl jazdy pozorne sledujú diváci. To prispieva k počtu mojich fanúšikov.

Polc 02

V mestských zjazdoch si udržujete pozíciu lídra? Minuloročná sezóna bola toho dôkazom a dva tohtoročné preteky to iba potvrdili. Máte dáky tajný recept?

Snažím sa byť dobre pripravený na každý pretek. S mojim trénerom Rasťom Pirmanom pripravujeme formu na každú trať a zatiaľ nám to ide podľa plánu! Určite k dobrým výsledkom pomáhajú aj moje dlhoročné skúsenosti.

Polc 15

Je to veľmi "free" šport. Koľko rokov má najstarší účastník pretekov? Premýšľali ste už niekedy nad tým, čo budete robiť, keď nebudete závodne jazdiť?

Svetová špička jazdcov je vo veku od 17 do 40 rokov. Ja som mal tento rok 33. A stále sa cítim rýchly a stále sa mi darí porážať mladších jazdcov. Mám v pláne jazdiť ešte pár rokov a potom sa starať o rodinu a vychovávať ďaľších bikerov, odovzdávať im moje skúsenosti. Podobne, ako to robíme každý rok na „bike campe“ v Bachledovej Doline počas letných prázdnin. Učíme chalanov aj baby ako sa stať pilotom a nie pasažierom svojho stroja :-)!

Polc 03

Existuje medzi pretekármi vôbec rivalita? Všetci totiž vyzeráte úplne „v pohode“...

Samozrejme! Každý chce vyhrať! No mimo finálovej jazdy sme kamoši a užívame si spolu cestovanie a delíme sa medzi sebou o kopec zážitkov. Sme jedna veľká rodina.

Polc 07

Za aké tými ste jazdili/jazdíte?

V 2003 sme založili Polcster Racing team, za ktorý som dva roky aj sám jazdil. Snažili sme sa pomáhať mladým nádejám - chalanom, čo chceli na sebe makať a niečo dosiahnuť. Potom som podpisal zmluvy so zahraničnými týmami z Poľska, Rakúska, Ameriky, Španielska, kde som jazdil s medzinárodnou špičkou a to mi pomáhalo udržiavať sa v ten „naj“ forme! Tento rok jazdim za POLCSTER RACING.

Polc 11

So svetovými športovými disciplínami je spojené cestovanie. Máte čas aj na zábavu, spoznanie krajiny?

Určite áno, i keď vždy iba na pár dní.

Polc 12

Ktorá krajina Vám najviac sadla?

Južná Amerika celkovo. Je pre mňa ideálna, dobré počasie po celý rok, dobré terény na tréning a fanúšikovia?... Tí sútam úplne najviac! Povzbudzujú ako šialení. Toto ma nakopáva a podporuje aj pri pretekoch!

Polc 14

Premýšľate pri cestovaní, či prechádzke po dákom meste, že tu by ste rád postavili trať? Tieto schody by som si rád zišiel na bicykli...?

Vždy!

 

Aj si to stíhate „užiť“ doma na Slovensku?

Samozrejme... Najviac relaxujem v kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach. Tam jazdím po kopcoch a potom sa dávame do parády v liečivej vode.

Polc 18

Viete ešte jazdiť na bicykli po rovnej ceste?

Určite áno. Často krát trénujem na cestnom biku, takže cesty su moje tiež!

Polc 03

Ako relaxujete?

V spomínaných kúpeľoch a keď spím... inak stále niečo robím.

 

Aké preteky okrem mestských zjazdov vás tento rok čakajú?

Pôjdem aj na klasický zjazd v lese a potom preteky Enduro (nova disciplina)... kde sa ide nielen dolu kopcom.

 

Získali ste mnoho titulov na športových podujatiach a dokonca ste aj v Guinessovej knihe rekordov - v roku 2012 ste zjazdili v rámci horskej cyklistiky najdlhšiu trať a s najväčším počtom schodov. (V rámci podujatia Red Bull Devotos de Monserrate tu - 2,2 km dlhý zjazd po 1 034 schodoch)

Máte pred sebou dáku výzvu - sen, ktorú by ste si chceli splniť v cyklistike alebo i mimo nej?

Tento rok pripravujem ďalší svetový rekord! Už čoskoro... teraz to bude bližšie ku schodom. Prekvapenie!

 

Sledujete môj FB a dozviete sa všetko!

www.facebook.com/polcster

Ďakujem za rozhovor!

 

otázky pripravila:

Dagmar Staňová

fotografie: Jan Kasl,

www.jankaslphoto.com

 

 

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy