• Cestovanie
  • Rozhovor
  • Bývanie
  • Príroda
  • História
  • Relax
  • Technika
  • Auto - Moto
  • 1
  • 2

3x Londýn

KVETINOVÝ TRH NA COLUMBIA ROAD

Otvorenýkaždúnedeľu od 8:00-15:00

Najbližšiástanica metra: Old Street alebo Bethnal Green

Je nedeľa skoro ráno. Väčšina Londýna ešte spí, ale na Columbia road začína byťrušno. Predajcovia rozostavujúsvoje stánky a vybaľujúkvetináče z veľkých dodávok. V priebehu hodiny je ulica ako premenená; rastliny všetkých farieb a veľkostí- ale len tie sezónne.

Londyn02

Užz ďaleka zbadáte ľudínesúcich si čerstvékvety zabalenév hnedom papieri. Mnoho Londýnčanov tu nakupuje každýtýždeň. Vládne tu rodinnáatmosféra; vlastníci stánkov súmanželia, bratia, alebo rodičia s deťmi. Mnoho z nich mávlastnékvetovéškôlky, inídovážajúnapríklad z Holandska. Ponuka je pestráa hlavne voňavá. A ako na spŕavnom trhu, predajcovia sa predbiehajúvo svojich ponukách: “Všetko za päť!”kričíjeden. “Veľkýzväzok za šesť!”hlási druhý. Ulička medzi stánkami je úzka, jeden za druhým v oboch smeroch. Kráčaťtreba pomaly, aby ste mali čas obdivovaťa občas aj privoňať. Za stánkami súmaléobchodíky a kaviarne, ak si potrebujete trochu posedieť, občerstviťsa a oddýchnuťsi od davu. Horúci nápoj, koláč, a potom späťdo ruchu zobúdzajúceho sa Londýna.

Londyn05Londyn04Londyn03

ALTERNATÍVNY LONDÝN

Každýdeňokrem Nedele, nutnérezervovaťmiesto na: http://www.alternativeldn.co.uk/

Najbližšia stanice metra: Liverpool Street

Ak chcete spoznaťinútvár Londýna, alternatívna prechádzka so sprievodcom je pre vás to pravé. Trvápribližne dve hodiny a na jej konci zaplatíte koľko uznáte za vhodné. Skúsenýsprievodca vás vezme na exkurziu východným Londýnom a porozpráva vám o jeho histórii, kultúre, umenía súčasnej politickej situácii. Väčšina tejto exkurzie je založenána street arte, pouličnom umení, a je pravdepodobné, že vášsprievodca sám bude pouličným umelcom. To znamená, že vám porozpráva pár bláznivých príbehov ako rôzne maľby a výtvori vznikli. Prejdete sa cez stále sa meniacu Brick Lane - centrálu street art, a uvidíte maľby od umelcov z celého sveta. Ak ste aj predošle navštívili Brick Lane, nemusíte sa obávať, alternatívna exkurzia ponúka úplne inýpohľad na túto časťLondýna a nástennémaľby sa menia každých pár mesiacov, ako v galérii. Vždy tu nájdete niečo nové; prechádzka je akoby zážitok len pre zasvätených, teda vás, a keďskončí, budete sa pozreraťna Londýn úplne inými očami.

Londyn10Londyn01

 

NEALOV DVOR

Najbližšia stanica metra: Covent Garden

Londýn je známy svojou rozličnosťou, či užetnickou, architektonickou alebo štýlovou. Nájdete tu z každého rožka troška, a niekedy aj tam kde by ste to najmenej očakávali. Skrytáv spleti uličiek Covent Garden je tajnáchodba vedúca na malénádvorie - Nealov dvor. Vďaka pestrofarebným budovám vyzeráviac ako nádvorie niekde v Mexiku a nie v centrálnom Londýne. Bez toho aby ste ho hľadali naňpravdepodobne nenatrafíte, ale keďho nájdete, spravte si krátku pauzu, sadnite si na okrúhle lavičky a absorbujte všetky tie farby naokolo. Navštívte maléobchodíky alebo si dajte obed v jednej z pár kaviarní. A ak sa aj rozhodnete nestráviťtu veľa času, Nealov dvor je akoby určenýna jasnúoptimistickúprestávku od akéhokoľvek sivého počasia a namáhavej návštevy pamiatok.

Londyn09Londyn07Londyn08

 

text a foto: Katarína Gažíková

 

suunto banner

 

dobrekufre1

kupele

gfbannerdobrekufrealpine

ASP banner cestujeme 456x270

asolo banner

vertikal banner1

AnglickeFrazy